به بهانه گیلکی ترین دربی دنیا

در چند روز آتی، دربی مهیج و پربیننده داماش-ملوان در ورزشگاه عضدی برگزار می شود دو باشگاه ورزشی که نمایندگان غرورآفرین گیلک زبانان در لیگ برتر کشور عزیزمان هستند. هر دو باشگاه هواداران بی شماری در سراسر گیلان دارند.
پیشکسوتان و اسطوره های فوتبالی هر دوشهر نظیر غفور جهانی، سیروس قایقران، سید علی افتخاری، امید هرندی، هادی طباطبایی و …. افتخار کل گیلک زبانان محسوب شده و بعضی از این افراد در اردوهای ملی، با هم رفیق نیز بوده اند.

 

پیوندها و علقه ها و وابستگیهای متقابل هردو شهر رشت و انزلی با یکدیگر به قدری زیاد است که به راحتی می توان با تکیه بر آنها بر اختلافات فائق آمد اشتراکاتی از قبیل قومیت مشترک، زبان مشترک، منافع مشترک، تاریخ مشترک، سرنوشت مشترک و…. به مراتب بیش از تفاوتهای دو شهر به چشم ناظران می آید.
نباید فراموش کنیم که چشم تمام رسانه های ورزشی اعم از صدا و سیما و مطبوعات به این بازی است و به نوعی ویترین فرهنگی و اخلاقی مردمان عزیز گیلان زمین محسوب می شود. انتظار می رود هوادارن هر دوتیم نیز همسنگ با ترازوی فرهنگی گیلانیان رفتار نمایند.

 

روح فوتبال و و به طور کلی ورزش عبارت است از رقابت و مبارزه در عین جوانمردی و دوستی و مروت. ورزش قرار است که کینه ها و نفرتها را از بین ببرد اگر بنا باشد ورزش، محملی برای بروز کینه ها و عقده گشایی مشتی افراد بی شخصیت باشد تماشای مسابقات آن ذره ای ارزش نخواهد داشت.
نتیجه مسابقه مذکور هرچه که باشد در روابط مردمان دو شهر هیچ تاثیری نخواهد گذارد چرا که تنها و تنها یک مسابقه فوتبال است و نه بیشتر و پس از اتمام مسابقه، جز خاطره ای از آن باقی نخواهد ماند.
بیایید همه با هم این دربی را به نماد اتحاد گیلانیان تبدیل نماییم و رقابت ورزشی محکم و مقتدرانه و درعین حال جوانمردانه و با حفظ احترام به تیم وهوادارن رقیب را به منصه نمایش بگذاریم و یک بار دیگر فرهنگ والای گیلانی را معنا کنیم.
 
1376342_536343249773979_801624178_n

یک دیدگاه در “به بهانه گیلکی ترین دربی دنیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *