تالاب انزلی در آستانه نابودی کامل

تالاب بین المللی انزلی بنا به نظر بسیاری از ناظران داخلی و خارجی، یکی از بزرگترین و زیباترین تالابهای دنیاست. تالاب مذکور، سواحلی پوشیده از نیزار و گلهای دریایی رنگارنگ و نیلوفر دارد و از آن مهمتر زیستگاه برخی از گونه های نادر پرندگان و ماهیان استخوانی کم نظیر است مساحت آن بالغ بر ۱۰۰ کیلومترمربع برآورد می شود که یکی از جلوه های گردشگری جذاب استان گیلان به شمار می آید.
مع الاسف، تالاب انزلی در معرض آلودگیهای زیست محیطی وسیعی قرار گرفته به نحوی که حیات آن را در معرض خطر قرار داده است. ازاینرو توجه ویژه مسوولان کشوری، نسبت به حفظ آن و مسوولیت پذیری بیشتر در این راستا را می طلبد.

 

آلودگی تالاب علاوه براینکه مسائل و مشکلات بهداشتی و اجتماعی متعددی را برای روستانشینان مظلوم حاشیه آن که حیاتشان در تعامل مستمر با این زیستگاه قرار دارد متوجه ساخته مزید بر آن یکی از منابع گردشگری در گیلان را با خطر مواجه ساخته و از سوی دیگر، ماهیان استخوانی که منبع تغذیه بسیاری از اهالی گیلان را تشکیل می دهد دچار آلودگی نموده که در مواردی، مصرف این ماهیان را می تواند حتی خطرزا بسازد.
میزان آلودگی تالاب به قدری است که آن را جزو تالابهای بسیار آلوده طبقه بندی می نمایند. ازاینرو احیاء و حفاظت از آن در مقابل نابودی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و لازم است که مسوولان استانی و کشوری، نسبت به آن توجه ویژه مبذول دارند.

 

براساس تحقیقات صورت گرفته، به نظر می رسد یکی از منابع عمده آلودگی تالاب، سرریز فاضلاب خانگی ساکنان حاشیه تالاب می باشد البته آلودگیهای ناشی از کارخانجات صنعتی نیز سهم قابل توجهی را در این زمینه اشغال می کند بنا به نظر متخصصان سالانه ۳۰میلیون مترمکعب فاضلاب شهری، ۱۵۰هزار تن انواع کودهای شیمیایی، ۴۰۰لیتر سموم کشاورزی، فاضلاب ۵۰کارخانه، ورود گونه غیربومی مهاجم به نام آزولا، آلودگیهای صوتی و نفتی ناشی از تردد قایقهای موتوری و رسوب حاصل از فرسایش خاک موجب تخریب کامل این زیستبوم خواهد گردید. باتوجه به اینکه یکی از منابع اساسی تغذیه مردم گیلان، مصرف ماهیان استخوانی صیدهشده از این تالاب می باشد آلودگیهای آن می تواند موجبات آلودگی ماهیان را نیز فراهم ساخته و از این جهت به یک بحران غذایی در استان نیز منجر شده و سلامت مردم را تهدید نماید.

 
از طرف دیگر، طرح احداث کنارگذر انزلی بدنه تالاب را زخمی نموده و آسیبهای جدی را متوجه آن ساخته است. اجرای پروژه های عمرانی، بدون در نظر گرفتن حساسیتهای زیست محیطی را تنها می توان ناشی از بی مسوولتی محض دانست.

 

در این میان، مسوولان محیط زیست گیلان برای احیاء تالاب، به طور عمده بر امر لایروبی تاکید دارند. اما اینطور به نظر می رسد که احیاء این تالاب نیمه مرده، تنها با لایروبی به سامان نمی رسد و اقدامات موازی دیگری را نیز می طلبد ازجمله، آموزش ساکنان حاشیه تالاب برای تعامل مهربانانه تر با آن.

 
درهیچ جای دنیا، فعالیتهای زیست محیطی با انجام اقدامات فنی محض، به سرانجام نمی رسد بلکه آموزش بومیان زیستگاهها که حیاتشان در تعامل مستمر با آن زیستبوم تعریف می شود از اهمیت منحصر به فردی برخوردار است و مسوولان محیط زیست باید دست نیاز را به سوی مردمشناسان و جامعه شناسان برای درک شرایط بومیان حاشیه تالاب دراز نمایند تا به مدد تجارب و مطالعات انها بتوانند برنامه ریزیهای مثمرثمرتری برای نجات این زیستگاه منحصر به فرد داشته باشند

یک دیدگاه در “تالاب انزلی در آستانه نابودی کامل

  • بهمن ۱۱, ۱۳۹۲ در۷:۳۸ ق.ظ
    پیوندیکتا

    چندین سال ایسه که تالابان و دریاچه ان مناطق غیر فارس نشین میان حال و روز خوشی نارید ولی ایته نکته که ا وسط جالب ایسه انه که چطو به که ساخت دریاچه مصنوعی واسی تهران میان ان همه سرمایه گذار تانید پیدا بوکونید.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *