اخبار

تغییر حریم تالاب بین‌المللی انزلی

احمد دنیامالی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه تالاب بین‌المللی انزلی موضوعات تخصصی بسیار ویژه‌ای دارد و متغیرهای بیرونی به‌شدت آن را تهدید می‌کنند اظهار داشت: برای رفع مشکلات تالاب بین‌المللی انزلی ایجاد شبکه فاضلاب مدرن شهر رشت و حتی صومعه‌سرا باید در اولویت تمام کارها قرار گیرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان حوضه آب‌ریز تالاب بین‌المللی انزلی را به‌عنوان مهم‌ترین بخشی که باید آن را مورد توجه قرار داد ذکر کرد و در همین مورد ابراز داشت: در زمان حاضر 9 رودخانه به تالاب بین‌المللی انزلی اتصال پیدا می‌کند و گوهررود و زرجوب به‌عنوان دو رودخانه بسیار مهم تغذیه‌کننده این تالاب به‌شدت آلوده هستند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس ورود فاضلاب‌های صنعتی و خانگی به دو رودخانه گوهررود و زرجوب و در نهایت سرریز آن‌ها به‌سمت تالاب بین‌المللی انزلی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: در شرایط فعلی ایجاد شبکه فاضلاب مدرن شهر رشت و حتی صومعه‌سرا برای تالاب انزلی به‌شدت حیاتی‌تر از انجام سایر اقدامات است.

دنیامالی پیگیری بحث ساماندهی تالاب بین‌المللی انزلی و اعتباراتی را که برای آن در نظر گرفته شده است متذکر شد و گفت: تصفیه‌خانه شرق انزلی در زمان حاضر چیزی حدود 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد از طرفی آنچه بیش از هر چیزی دیگر تالاب انزلی را دچار مشکل کرده مسدود کردن جریان خودپالایی تالاب است.
وی عملیات اجرایی لایروبی تالاب بین‌المللی انزلی از ابتدای امسال تاکنون را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه در چهارماهه نخست امسال چیزی در حدود 850 هزار مترمکعب تالاب لایروبی شده است گفت: طبق هدفگذاری‌ای که اداره‌کل بنادر و کشتیرانی انجام داده است سالانه 3 تا 4 میلیون مترمکعب لایروبی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *