تمدن تالش گیلان

ژاک دمرگان و برادرش هنری اولین افرادی بودند که تمدن تالش را شناسایی کردند آنها  ظروف سفالی بدون طرح ولی در رنگ های گوناگون، روف سنگی و مفرغی، وسایل خانه، سلاح هایی مانند کارد، خنجر و گرز، اشیای زینتی و مهره ها و سینه ریزهای شیشه ای و نیز اشیای زرین و سیمین به صورت زینت آلات که در قبور زنانه کشف شده اند. ژاک دمرگان در تالش گردنبندی پیدا کرده که مهره هایش از عاج ماموت است، حیوانی که ۱۰۰۰۰ سال پیش نسلش منقرض شد.

 

یافته های باستان شناسی از گورستان ۴۰۰ هکتاری تالش نشان می دهد که این منطقه مهمی از فرهنگ عصر آهن در حاشیه جنوبی دریای همیشه کاسپی بوده است و این فرهنگ را به شکوفایی رسانده است. تالش یکی از مهم ترین محوطه های باستانی گیلان محسوب می شود که مساحتی برابر با بهشت زهرای تهران دارد. کاوش های باستان شناسی در این گورستان نشان می دهد که در این منطقه از دوره عصر آهن تا دوره اسلامی استقرار های طولانی مدتی وجود داشته است. تازه ترین مطالعات در این گورستان نشان می دهد که اقوام ساکن در این منطقه زمانی سهم به سزایی در فرهنگ عصر آهن داشته اند.

 

محمدرضا خلعتبری باور دارد زنان در تمدن تالش جایگاه سیاسی و اجتماعی بسیار بالایی برخوردار بوده اند. کشف سه گور باستانی معلق به سه زن که در کنار آنها ادوات و ابزار های رزم و جنگ وجود دارد ، نشان می دهد  که زنان در سه هزار سال پیش دارای جایگاه و نقش نظامی و حکومتی بوده اند. همچنین در بعضی از کاوش ها نقش زن بالتر از مرد بوده است. کشف یک گورباستانی متعلق به یک زن که در کنار او علاوه بر اشیا و زیورآلات او‌ و ۱۰ جسد دیگر که در میان آنها مردان نیز دیده می شود نشان از جایگاه بالای زنان در این منطقه دارد.

 

بررسی های فرزاد فروزانفر روی اسکلت های زنان نشان می دهد که زنان این منطقه دارای میانگین قدی ۱۵۵ تا ۱۶۰ سانتی متر بوده اند و از نظر استخوان بندی دارای استخوان بندی قوی و ورزیده هستند. تا امروز کمتر دیده شده است که در محوطه های باستانی عصر آهن آثاری از خط نوشته یافت شود و کشف چنین چیزی در گورستان تالش نشان از پیشرفت این قوم در منطقه دارد.

 

http://www.mediafire.com/convkey/6a9d/sj4ex0o55s8w1oyzg.jpg?size_id=4

 

چندین کتیبه و اشیای نفیسی همچون اشیای سیمین و زرین، شامل جام، گوشواره، انگشتری، پلاک و … که هر یک شاهکاری هنری هستند بیانگر وجود یک تمدن بسیار درخشان در این منطقه است. هم چنین وجو انبوه ابزار آلات نبرد مانند سرنیزه، شمشیر، خنجر و بویژه سرپیکان ها، نشان دهنده ی این است که این قوم دارای مران سلحشور و دلاوری بود. و به احتمال زیاد امارت نشین هایی نیز برای جلوگیری از حملات اقوامی مانند آشور داشته است. 

یک دیدگاه در “تمدن تالش گیلان

 • آذر ۲۶, ۱۳۹۲ در۵:۱۹ ق.ظ
  پیوندیکتا

  «ژاک د. مورگان» چه جنایتی این مرد در مورد تاریخ ایران کرده فقط خدا میدونه.

  چقد از آثار مناطق مختلف ایران رو به یغما برده خدا می دونه.

  با خشتای باستانی و آثار به دست اومده توی شوش واسه خودش و همکاراش قلعه ساخت و الان اون قلعه تو محوطه ی موزه ی شوش هست به چه عظمت

  یعنی این مملکت هیچ وقت مسئول دلسوز نداشته که به فکر جیبش و منفعتش و میزش نباشه

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *