سرکوب بی رحمانه تالشهای جمهوری آذربایجان

به دنبال جنگهای ایران و روسیه در دوره قاجار و اشغال ۱۷ شهر قفقاز توسط ارتش روسیه تزاری، رود ارس به عنوان مرز بین دو کشور تعیین گردید. این رویداد باعث ایجاد گسست در میان تالشهای دو سوی ارس شد. تالشهای جنوب ارس در قلمرو ایران باقی مانده و تالشهای شمال ارس به قلمرو روسیه منضم گردیدند.
به لحاظ تاریخی، تالشی ها در نیمه دوم قرن هجدهم بعد از کشته شدن نادرشاه و آغاز هرج و مرج در ایران، خودمختاری نسبی به دست آورده و حکومت خوانین تالشی را تاسیس و شهر لنکران را به عنوان پایتخت خود انتخاب نمودند. ناگفته نماند که لنکران از کهنترین ایام تاکنون، مرکز سکونت تالشی ها به شمار می رود. همانطور که در سطور بالا گفته شد، در سال ۱۸۱۳ میلادی با امضای عهدنامه گلستان، بخشی از تالش به روسیه پیوست و در سال ۱۸۲۸ میلادی با امضای عهدنامه ترکمن چای، این پیوند، تصویب و تایید گردید. تالشی ها به دو نیم تقسیم شدند، یک قسمت آن تحت سلطه روسیه و بخش دیگر آن تحت حاکمیت دولت ایران و در اراضی گیلان باقی ماند.
 
به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوریهای قفقاز و رواج ایدئولووژی پان ترکیسم در جمهوری آذربایجان، دولت باکو بیشترین حد سرکوب و تضییقات عقیدتی را در حق قومیت تالش روا داشته است. به عنوان مثال، در کتب درسی جمهوری آذربایجان، نام تالش به طور کل، حذف شده است. تالشهای جمهوری آذربایجان، طی ۱۵ سال گذشته از داشتن هرگونه نشریه، برنامه رادیو-تلویزیونی، انتشار کتاب به زبان تالشی و دیگر حقوق عادی فرهنگی محروم هستند. طبق سیاست شوونیستی دولت باکو، زبان تالشی بایستی به طور کامل از بین برود و قومی به نام قوم تالش بایستی محو و نابود شود. منطقه محل سکونت تالشهای جمهوری آذربایجان، تالشستان خوانده می شود که در منتهی الیه جنوب شرقی این کشور واقع است. از شمال شرقی به جلگه کر-ارس و از شرق به دریای کاسپین محدود می شود و از جنوب و غرب با ایران همسایه است. مساحت آن ۵۲۰۰ کیلومتر مربع است و از شش ناحیه روستایی به نامهای لنکران (مرکز منطقه)، جلیل آباد، مساللی، آستارا، لریک و یاردیملی تشکیل می شود. جمعیت این منطقه در سال ۱۳۷۰ شمسی یا ۱۹۹۱ میلادی حدود ۶۳۱۶۰۰ تن بوده است. تالشستان در منطقه جنوب مداری قرار دارد.
 
برخی از تخمینها، جمعیت تالش زبانهای جمهوری آذربایجان را حدود یک میلیون نفر برآورد می کند که در مناطق هم مرز با ایران ساکن هستند و آمارسازی مقامات جمهوری آذربایجان را می توان نوعی تحریف منبعث از ایدئولوژی پان ترکیسم قلمداد نمود. ایدئولوژی پان ترکی دولت باکو با اجرای سیاست یکسان سازی فرهنگی (Cultural Assimilation)، سعی در نفی و انکار هویت و موجودیت مستقل تالشها دارد. در حالیکه آمارهای رسمی جمهوری آذربایجان، تعداد تالشها را بسیار کمتر از یک میلیون نفر اعلام می کند، فعالان تالشی، جمعیت خود را حدود دومیلیون نفر می دانند. دولت باکو در راستای ایدئولوژی پان ترکیسم با هدف توسعه طلبی ارضی و تشکیل یک امپراتوری خیالی جدید با نام اوراسیا یا جهان تورک به رهبری ترکیه، اقلیتهای زبانی جمهوری آذربایجان به ویژه قوم تالش را زیر تازیانه سرکوب قرار داده است. این در حالی است که قدمت تاریخی سکونت تالشها در آن سوی ارس به مراتب بیشتر است چرا که ترکها اقوامی کوچ نشین و گله دار بودند که از استپها و صحراهای آسیای میانه به طرف قفقاز آمدند و تا پیش از کوچ آنها به قفقاز، تالشها دارای تمدن و سبک زندگی منحصر به فرد خود بودند.
 
یکی از فرضیات گمراه کننده پان ترکها برای نفی موجودیت تالشهای جمهوری آذربایجان، شباهت زبانهای تالشی و آذری است. این در حالی است که مراد حاجی اف، پژوهشگر تالشی، در مقاله ای اشاره کرده است که: «زبان تالشی با زبانهای روسی و ترکی به اندازه ای متفاوت است که زبان استونی و انگلیسی با یکدیگر متفاوتند.» ضیاء گوک آلپ رهبر جنبش پان ترکیسم، شیوه تحقق ایدئولوژی پان ترکیسم را در کتاب خود، موسوم به اصول ترک گرایی به ترکی: «تورک چولوقون اساس لری بیان داشته است.» وی می نویسد: «استحاله و حتی بیرون راندن اقوام غیرترک از ترکیه و کشورهایی که عناصر غیرترک در آنها سکنی دارند، شرط عمده برای ایجاد فرهنگ ترکی است.»
 
نظر ضیاء گوک آلپ، پیرامون استحاله و بیرون راندن اقوام غیرترک از محدوده امپراتوری عثمانی به نسل کشی و قتل عام ارامنه و یونانیان در سالهای ۱۹۱۶ و ۱۹۱۵ میلادی و بیرون راندن اقوام غیرترک از آسیای صغیر انجامید. همین پروژه در خصوص اقوام کرد و آشوری نیز عینا تکرار شد. به نظر می رسد در حال حاضر دولت باکو همین تز را به بی رحمانه ترین شکل ممکن در خصوص تالشها به مورد اجرا گذارده است.
با وجود اینکه ایدئولوژی کثیف پان ترکی، اهتمام ویژه ای به ریشه کن کردن زبان تالشی در این جمهوری دارد معهذا این زبان هنوز در لنکران، ماساللی و آستارا مقاومت می کند و تالشها از آستارای آذربایجان تا رود کورا در حال مبارزه برای حفظ زبان و فرهنگشان هستند.
 

با این اوصاف، جای بسی شگفتی است که برخی از پان ترکهای خودفروخته ایرانی با انتشار نقشه های جعلی از آنچه آذربایجان جنوبی می خوانند، هشتپر و مناطق تالش نشین گیلان را در قلمرو خیالی خود گنجانده اند، آیا این افراد از این موضوع بی خبرند که تالشها و گیلکها هزاران سال است که در گستره گیلان در کنار یکدیگر بدون هیچ مشکلی زیسته اند. اما این ایدئولوژی پان ترکیسم است که با این سوابق سرشار از خیانت و رسوایی و نژادپرستی و نقض حقوق اقوامی چون تالشها هیچگونه پایگاهی در قلبهای مردم منطقه نداشته و محکوم به فنا و نابودی حتمی است.

17 دیدگاه در “سرکوب بی رحمانه تالشهای جمهوری آذربایجان

 • آذر ۲۱, ۱۳۹۲ در۹:۲۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  باعث تاسف یه تعداد تالش زبان تو هشتپر ، رضوانشهر وآستارا دارن ترکی حرف می زنن .زنده باد گیلان

  پاسخ
  • دی ۲۷, ۱۳۹۲ در۳:۴۳ ب.ظ
   پیوندیکتا

   البته تالشی هیچ ربطی به گیلکی نداره

 • دی ۲۸, ۱۳۹۲ در۵:۰۴ ق.ظ
  پیوندیکتا

  خب که چی؟
  بحث این سایت تالشی و گیلکی نیست که
  این سایت کاسپی سامؤن هست و متعلق به همه ی مردمان حوزه ی کاسپی دریا و نه فقط گیلکان

  پاسخ
 • اسفند ۱۱, ۱۳۹۲ در۵:۴۵ ب.ظ
  پیوندیکتا

  هشتپریها خائن و وطن فروشند. من حیفم میاد اسم زیبای تالش را برازنده اهالی بی غیرت اونجا بدونم.اونها لیاقت فرهنگ و تمدن اصیل تالش را ندارند. اگر کمی در مورد تالشهای جمهوری آذربایجان تحقیق کنند میبینند تالشهای اونجا بین ترکها چقدر شرف و غیرت دارند. ولی الان شدیدا با خفقان ایجاد شده مظلوم واقع شدند و رنج میکشند.
  ترکها مملکت را گرفتند فارس و گیلک و تالش و کرد و مازنی لر …بخدا نابود شدیم ازبین رفتیم . تو را خدا کاری بکنید. بخدا از کاری که هشتپریها میکنند احساس شرم و حقارت میکنم.
  حاشا به غیرت مسئولین تالش که متاسفانه خودشان هم ترکی حرف میزنند .مخصوصا فرهنگ ارشاد اسلامی. کلاغه خواست راه رفتن کبک را یاد بگیره را ه رفتنش یادش رفت.من که خودم با گیلکها راحت ترم تا ترکها.

  پاسخ
 • اسفند ۲۶, ۱۳۹۲ در۲:۴۱ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام
  من اصلیتم از تالشهای استان اردبیل(روستا حومه نمین-عنبران) است.خیلی هم بدم میاد که زبان تالشی رو با ترکی یا اذری قاطی کنند چه رسد به حرف زدن ترکی و فراموش کردن زبان مادری.
  متاسفانه این تالشیای گیلان مخصوصا نمیدونم چرا ترکی حرف میزنند.وقتی از من میپرسند از چه قومیتی هستی میگم تالش میگن اهان ترکی؟
  و این خیلی ازارم میده.

  پاسخ
 • مرداد ۵, ۱۳۹۳ در۱۱:۵۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  متاسفانه درزمان کنونی یکی ازدلایل که به ازبین رفتن تالشی سرعت داده گیلک ها هستند صداسیمای گیلان رو ببیند آیا با توجه به جمعیت تالشهای گیلان زمان برنامه ای که به آنها اختصاص داده شده کافیه تالشها درزمان قاجارو صفویه ی وکلا زیر تسلط ترک زبانها بودند وتا حالا دوام آوردن هنر کردند حالا برای بازگرداندن اون اعتماد به نفس وشناسانده هویت وفرهنگ تالشی به جوانها صدا سیما باید زمان بیشتری به تالش اختصاص بده در ضمن با ازبین رفتن تالشها گیلکه دربرابر هجوم مغولها تنها میمانند

  پاسخ
  • خرداد ۹, ۱۳۹۴ در۵:۵۶ ق.ظ
   پیوندیکتا

   در مورد عدم توجه صدا وسیمای گیلان به شما حق میدم

 • خرداد ۹, ۱۳۹۴ در۵:۵۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  هجوم تورکها به گیلان رو باید جدی گرفت و قبل از اینکه دیر بشه کاری کرد ؛ تو سه چهار سال اخیر توجهشون به شرق گیلان خیلی زیاد شده.

  پاسخ
 • خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در۴:۰۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  چه عجب !!!یادتون اومذ که ترکها دارن در گیلان چیکار میکنن!!!!!

  پاسخ
  • خرداد ۱۶, ۱۳۹۴ در۲:۲۴ ق.ظ
   پیوندیکتا

   : انتشارˇ تارئخ

   شنبه , ۱۳۹۲/۰۵/۲۶

 • مرداد ۲۹, ۱۳۹۴ در۴:۴۹ ق.ظ
  پیوندیکتا

  ما خودمون به خودمون داریم خیانت میکنیم وقتی الان همه جای تالش مردم با بچه هاشون فارسی صحبت میکنن نمیدونم چه فکر میکنن دیگه نباید انتظاری از اقوام دیگه داشته باشیم به زبان و فرهنگ. ما احترام بگذارن

  پاسخ
 • مهر ۱۲, ۱۳۹۴ در۷:۴۷ ب.ظ
  پیوندیکتا

  هممون فقط بلدیم حرف بزنیم-اگ تالش ی شعار بده کافیه هممون سعی کنیم ی چیز بگیم

  پاسخ
 • آبان ۲۶, ۱۳۹۴ در۷:۳۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  خدایا خودت تالشها رو به وطنشون پیوند بده

  پاسخ
 • آبان ۲۶, ۱۳۹۴ در۷:۳۹ ب.ظ
  پیوندیکتا

  دوستان ما تالشها قرنهاست که کتار گیلهای عزیز زندگی میکنیم.بدون کوچکترین مشکلی.
  باوز کنین تالشها مثل یه سد جلوی نفوذ ترکها به مناطق گیلک نشین رو گرفتن
  گیلکهای عزیز به نظرم کمک کنین تا زبان تالشی بیشتر از حالا تو صدا و سیمای گیلان نمایان بشه
  نذارین این سد ترک برداره و نابود بشه
  بخدا قسم اگه این سد نباشه این سیل کل استان رو با خودش میبره
  ما قرنهاست که باهمیم و هیچ دخلی در هم نداریم و برادر همیم
  کمک کنین و کاری کنین که این دیوار بلند استوار بمونه…

  پاسخ
 • بهمن ۲۵, ۱۳۹۵ در۹:۴۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  این ترک ها اصلا جدشون تجزیه طلب بوده ایم کار عادی برای ترک ها

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *