رزم گیلما

دقیق به‌خاطر ندارم سال ۸۸ بود یا ۸۹٫ روزی در خیابان اصلی کلاچای مشغول قدم زدن بودم که تکه کاغذی پشت شیشه‌ی مغازه‌ای توجّهم را جلب کرد. نوشته‌ی روی کاغد خبر از قهرمانی یکی از جوانان کلاچای در مسابقات جهانی گیلما داشت. با تعجب با خود گفتم این دیگر چه ورزشی‌ست؟ تا پیش از آن گیلما را مخفف گیلان و مازندران می‌دانستم که بیشتر برای نواحی شرق گیلان و غرب مازندران به کار می‌رفت. با کمی پرس‌وجو به نتیجه‌ی جالبی رسیدم و آن این‌که: «گیلما همان کشتی گیله‌مردی‌ست (با کمی تغییرات) که به تازگی تحت نظارت فدراسیون کونگ‌فو به فعالیت رسمی می‌پردازد و دست‌اندرکاران امر سعی در معرفی و شناساندن این سبک به جهانیان دارند». در زیر چکیده‌ای از نوشته‌های پیرامون این ورزش ملّی را که در فضای مجازی منتشر شده‌اند تقدیم می‌کنیم.

 

گیلما (کشتی گیله‌مردی) ورزش رزمی ملّی گیلکان است که تلفیقی از کشتی و هنر رزمی خاص جنگجویان گیلان باستان می‌باشد که امروزه هم‌چنان پای برجاست و یادگار صلابت و دلاوری مردم این خطه است.
این ورزش رزمی ریشه در تاریخ دارد. قدمت این ورزش که عبارت از مبارزه‌ی تن به تن است به بیش از سه هزار سال باز می‌گردد. زمانی که شمار زیادی از گیلکان با توجه به سابقه‌ی پهلوانی و جنگاوری پیشینیان خود در گیلان آغاز به کشت محصولات کشاورزی نمودند؛ که پس از ایام کشاورزی (اواخر تابستان) و همچنین در اعیاد، جشن‌ها و عروسی‌ها این ورزش انجام می‌شد.
این مبارزات علاوه بر رفع خستگی روحی و ایجاد نشاط در جامعه‌ی آنها به منظور آمادگی جسمی و حفظ جنگاوری گیلکان نیز بود که به مرور به ورزشی ملی تبدیل شده و طبق شواهد و مدارکی که موجود است این بازی با آداب خاصی برگزار می‌گردید و امروزه با اندکی تغییر که به دلایل اعتقادی و فرهنگی که از جمله‌ی آنها می توان به ورود اسلام به این سرزمین و نزدیکی بیشتر با فرهنگ‌های دیگر اقوام ایرانی اشاره کرد. به وجود آمده ، به دست جهانیان رسیده‌است.
 
فرامرز کشاور خالق گیلما و رئیس کمیته مبارزات حرفه‌ای رزم گیلما در کشور تلاش‌های وسیعی انجام داد تا توانست ورزشی به نام «رزم گیلما» را به عنوان یک مولود جدید از کشتی‌ گیله‌مردی گیلان خلق و آن را به ۵۷ کشور دنیا معرفی کند.
زمانی که ده سال پیش مسابقات کونگ‌فو قهرمانی جهان در شیراز برگزار می‌شد دو چوب سیستان و بلوچستان، رزم کردستان و کشتی گیله‌مردی گیلان برای نمایش در این مسابقات دعوت شدند که سرانجام پس از انجام هر سه نمایش، کشتی گیله‌مردی مورد تایید بیش از ۶۰ استاد برجسته کونگ‌فو دنیا قرار گرفت و پهلوان کشاورز و پهلوان جهاندار چنان در میدان مسابقه با هم کشتی گرفتند که اصلاً همدیگر را نمی‌شناختند و در نتیجه رای تأیید تمام داوران را گرفتند و در همان شیراز استارت رزم «گیلما» زده شد.

 

از جناب کشاورز پرسیده شد، آیا تولد گیلما موجب فراموشی کشتی گیله‌مردی می‌شود؟

«نه، زیرا ما رزم گیلما را با همان ساز و دهل سنتی خودمان انجام می‌دهیم و رزم گیلما یک سبک با همان روش کشتی گیله‌مردی است اما با حذف برخی قوانین دست و پا گیر، و اگر از امروز، مسئولان کشور درباره‌ی این ورزش کم‌کاری کنند دنیا دیگر کم‌کاری نمی‌کند و گیلما به قدری گسترش پیدا کرده و علاقمند و خواهان دارد که ممکن است خیلی زود از ما جلو بیفتد. اسپانیا و ایتالیا که اصلاً کشتی ندارند اما به شدت علاقه‌مند به رزم گیلما یعنی همین کشتی گیله‌مردی هستند و این کشتی امروز به ۵۷ کشور دنیا رسیده است.
یک تماشاگر اروپایی علاقه‌مند است که این ورزش را در فضای باز تماشا کند به طوری که هیجان و شور ویژگی‌های رزمی گیلما را ببیند و از تکنیک‌های کشتی گیلما لذت ببرد. رزم گیلما در سه وقت سه دقیقه‌ای برگزار می‌شود اما در کشتی گیله‌مردی دو حریف گاهی تا نیم ساعت کشتی می‌گیرند.»

 
رشد ورزش گیلما در جهان بسیار پرشتاب می باشد و برگزاری نخستین دوره رقابت‌های جهانی این رشته ورزشی با شرکت ۴۰ تیم در شیراز و برگزاری یک ‌دوره کلاس داوری درجه سه گیلما در گیلان و استقبال مناسب از آن نشانه‌های این است که گیلما جایگاه خود را در جهان به دست آورده‌است.
 

پ.ن:
[۱]-متأسفانه فدراسیون ورزش‌های رزمی در ایران وضعیت نابسامانی دارد.
[۲]-در جست‌وجوی کوتاهی در اینترنت با این نکته مواجه شدم که گیلما سبکی‌ست متعلق به وایکینگ‌ها. از آنجایی که اسامی در جهان بسیار مهم هستند، درخواست من این است اگر نمیتوان با نام گیلما این رشته را ثبت جهانی کرد با نامی دیگر اقدام به ثبت این ورزش نمایند تا باز شاهد دود شدن سرمایه‌هامان نباشیم.

دامون

دامونم زاده زلزله‌ای مردم کش

26 دیدگاه در “رزم گیلما

 • فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در۸:۲۲ ب.ظ
  پیوندیکتا

  حالا چرا اسمش گذاشتند گیلما اون ما یعنی چی

  پاسخ
  • فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در۱:۰۶ ب.ظ
   پیوندیکتا

   گمؤن هو گیل+ما= گیلان+مازندران ببون

   مخفف گیلان ؤ مازندران

   به‌هرحال هرچی ببون دیلم خاصه معدن ای کشتی هیسه

 • فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در۴:۴۰ ق.ظ
  پیوندیکتا

  مگه مازندرانیأن گیلک نیئیدی چرا اسم به اَ قشنگیأ عوضأ کودید هو گیله مردی بئتر بو

  پاسخ
 • فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در۷:۰۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  نام کشتی گیله‌مردی چه ایرادی دارد که باید تغییر کند؟
  این مساله جز ازبین بردن هویت این ورزش بومی و کم‌رنگ کردن آن کار دیگری نیست!
  به این مطلب شما لینک داده شد
  پیروز و پایدار مانی

  پاسخ
  • فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در۳:۴۴ ق.ظ
   پیوندیکتا

   شاید چون فکر کردن نام گیله‌مردی برای جهانی شدن ثقیله

   ممنونم

 • فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در۵:۴۹ ب.ظ
  پیوندیکتا

  این ورزش اسم جدید میخواست چون کشتی گیله مردی نیست بیشتر شبیه ورزش رزمی اما انتخاب نام گیل+ما اصلا جالب نبود دوما نباید به اصل ورزش ۴ هزار ساله این خطه کشتی گیله مردی تغییر وارد بشه چون بحث این دو جداست

  پاسخ
  • فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در۳:۴۷ ق.ظ
   پیوندیکتا

   فقط یه نکته که این ورزش همون‌جور که آقای کشاورز گفتن نیومده تا جایگزین کشتی گیله‌مردی بشه

   در واقع شاخه‌ای جدید از ریشه‌ای اصیله و که ترکیبیه (و به نظر من خوب «فارغ از مبحث نامش»)

   ضمنن من بعید می‌دونم گیلما اصلن بتونه جایگزین کشتی‌ گیله‌مردی بشه. همین نوروز ۹۴ در کلاچای مسابقات کشتی گیله‌مردی برگزار شد. اونم با چه شوری

 • خرداد ۷, ۱۳۹۴ در۸:۴۴ ب.ظ
  پیوندیکتا

  با سلام خدمت همه دوستان و همشهریان عزیز.آقای فرامرز کشاورز خالق رزم گیلما نیست و در رزم گیلما هیچ سمتی نداره.خواهشا از سایتهه و منابع رسمی استعلام کنید.ضمنا رزم گیلما برگرفته از کشتی گیله مردیست که الان در اکثر استانها و ۱۰ها کشور خارجی مشغول فعالیت میباشد با همان روشهای سنتی و بکار بردن اصطلاحات محلی گیلان.کشتی گیله مردی داشت به فراموشی و فقط اختصاصی در گیلان.اونم بیشتر در شهرهای رودسر.رحیم آباد.کلاچای.فومن ماکلوان و خمام و بخشی از مازندران کار میشد و اگر کسی مقام میاورد هیچ جایی ارزش نداشت.ولی الان در گیلما تمامی احکامش معتبر و حتی در دانشگاها و ارگانها و…دارای ارزش می باشد.

  پاسخ
  • خرداد ۸, ۱۳۹۴ در۱۰:۴۷ ب.ظ
   پیوندیکتا

   سلام دوست بزرگوار اگر به عکس بالای مطلب دقت کنین متوجه میشین که به سایت شما هم سری زدم اما خب شما تاریخچه‌ای از این سبک ارائه ندادین (در واقع قسمت تاریخچه خالیه) و من از منابع دیگر در نت استفاده کردم. (البته کم‌کاری خودم رو می‌پذیرم)

   خواهشن یه طی یک ایمیل (به من damun.latrij@gmail.com) آغاز این سبک رو شرح بدید تا همین‌جا پست رو تصحیح کنم (با نام خودتان)

  • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۱۲:۴۴ ق.ظ
   پیوندیکتا

   لطفا به وبلاگ razmegilma.blogfa.com مراجعه نمایید و تاریخچه کاملا شرح داده شده.سایت گیلما در حال بروز رسانی میباشد.از جنابعالی خواهش میکنم هر مطلبی که توسط عزیزی گفته میشه.یه استعلام از این وبلاگ و سایت بکنید.بعد به اشتراک بگذارید.آقای کشاورز مسول یکی از کمیته ها بوده و حالا هم دیگه نیست.بخاطر عملکرد ضعیفش.

 • خرداد ۷, ۱۳۹۴ در۸:۵۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  ما گیلانی ها باید از این رزم همه جوره حمایت کنیم تا فرهنگ ما همانند رشته موتای که با رقص و فرها و اداهای خاص به دنیا معرفی شده و همه موظف هستند که آن را انجام دهند.ما هم کاری کنیم که این رزم با ادبیات و فرهنگ گیلانی به همه دنیا معرفی بشه.مگه این بده که بعضی ها مخالفت میکنند.به نظر بنده مخالفت دوستان عدم شناخت و آگاهی نسبت به رزم گیلماست.دوستان این رزم در شورای ساماندهی وزارت ورزش تایید و در حال اخذ مجوز جهت ثبت رشته رزمی ملی در اسپورت آکورد به نام ایران است.اگه ماها کوتاهی کنیم و دست رو دست بذاریم.حتما یه کشور دیگه این رو به نام خودش ثبت میکند.مانند زو مانند چوگان که همه مال ما بود.ولی الان کشورهای دیگه بنامشون ثبت کرده اند

  پاسخ
  • خرداد ۸, ۱۳۹۴ در۱۰:۵۷ ب.ظ
   پیوندیکتا

   دقیقن به همین خاطره که بنده این پست رو این‌جا گذاشتم و این پست نشان‌دهنده‌ی حمایت و مورد قبول بودن این سبک می‌باشد

   هدف ما اینجا هویت گیلکیه و این کشتی جزئی از هویت ماست پس ما در این راستا تلاش می‌کنیم که این ورزش هرچه بیشتر شناخته بشه.

   اما یک نکته: ورزشی با نام گیلما وجود دارد که ورزش ملی مردمان اسکاندیناوی می‌باشدو از آن‌جایی که نام‌گذاری در سطح جهانی نیاز به دقت می‌باشد و نام‌گذاری اشتباه باعث هدررفت انرژی وقت و سرمایه میشود بنده به شما ( با توجه به آدرسی که از خودتان دادید به نظر می‌آید با مسئولین امر در ارتباطید) پیشنهاد می‌کنم حتمن فکری به حال نام این رزم بکنید. مثلن گلیماز

   اینم لینک اون رشته‌ی رزمی که گیلما نامیده می‌شود

   http://koota.ir/KPU2D

  • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۱۲:۴۱ ق.ظ
   پیوندیکتا

   Gilma با glima خیلی فرق میکنه.گیلماز هم اسم یه دختره و به ترکی شبیه دوست عزیز.ممنون از نظرتون.در اسمگذاری گیلما.گیلماز نیز مطرح بود ولی رد شد

 • خرداد ۷, ۱۳۹۴ در۸:۵۸ ب.ظ
  پیوندیکتا

  اوایل همشهریامون یعنی گیلانی ها خیلی بابت شروع رزم گیلما سنگ اندازی کردند و به همین خاطر اکثر کمیته های کشوری رزم گیلما را مازندرانیها تشکیل دادند و پست گرفتند جز یک نفر که اونم بچه فومن بود.آقای سعید صلاحت که چون تهران زندگی میکنه و از مربیان و داوران درجه یک و رییس کمیته داوران هنرهای رزمی و کونگ فو استان تهران هستش به عنوان رییس کمیته مربیان رزم گیلما و عضو شورای فنی رزم گیلما و همچنین رییس رزم گیلما استان تهران درآمد و به حمایت از گیلان و همشهریانش چند دوره استاژداوری مربیگری آزمون و مسابقه در گیلان برگزار کرد.جا دارد هیمن جا از این عزیز تشکر ویژه بکنم.درود به استاد صلاحت باغیرت

  پاسخ
  • خرداد ۸, ۱۳۹۴ در۱۰:۵۹ ب.ظ
   پیوندیکتا

   این هم همان حکایت معروف مرغ همسایه غازه هست یا به قول ما «همسایه گرزه ورزه‌ئه»

   به امید شکوفایی هرچه بیشتر این ورزش

  • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۴:۰۵ ق.ظ
   پیوندیکتا

   گیلانی‌ها برای منابع خارج استان بیشتر از داخل استان تلاش می‌کنند

 • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۱۲:۳۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام به مدیر محترم سایت.اون سایتی که اشاره کردید glima هستش نه gilma.ما از اسپورد آکاورد و آی یو سی استعلام کردیم.رزم گیلما هیچ مشابه ای از نظر مبارزه و اسم مشابه ندارد.خیلی از مراحل ثبت این ورزش به نام ایران در سازمانهای جهانی سپری شده ولی باز نیاز به حمایت مسولین.جراید و عزیزان گیلانی و…داره.آقای طالقانی و دیگر عزیزان خیلی دارن در این خصوص زحمت میکشند.نیازه که همه ما گیلانی ها کمکش کنیم بجای جبهه گیری و اینکه بعضی بزرگان میگند که سنت ما را دارن از بین میبرند.در صورتی که این رزم داره با همان سبکو سیاق گیله مردی به همه دنیا معرفی میشه و ماها باید به این موضوع افتخار کنیم

  پاسخ
  • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۱:۰۵ ق.ظ
   پیوندیکتا

   لطفا مواردی را که در تلگرام برایم ارسال کردید .در اینجا نیز به اشتراک بگذارید.سپاس

  • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۴:۰۴ ق.ظ
   پیوندیکتا

   موضع این سایت کاملن دوستانه و موافق با این سبکه

 • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۱۲:۵۱ ق.ظ
  پیوندیکتا

  با سلام و احترام خدمت مدیر محترم سایت و گیلما کار و مابقی دوستان و ورزش دوستان علی الخصوص طرفداران کشتی گیله مردی.بنده صلاحت هستم.اگر هر کدام از دوستان سوال یا شبه ای در خصوص این رزم داشتند .بنده در خدمتم.صلاحت ۰۹۱۲۲۸۶۳۷۲۵

  پاسخ
 • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۱۲:۵۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  یکی از طرفداران رزم گیلما و کشتی گیله مردی و یه مدت زیادی شاگرد شما در باشگاه امام علی خیابان پاسداران بودم استاد صلاحت.الان حتما میشناسید.بعلت شرایط کاری مجددا برگشتم گیلان.

  پاسخ
 • خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در۳:۵۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  با سلام خدمت بزرگواران و عذرخواهی میکنم بابت اون تشابه که متوجهش نشده بودم

  پاسخ
 • مهر ۲۴, ۱۳۹۴ در۲:۳۳ ب.ظ
  پیوندیکتا

  آقای کشاورز در گیلما هیچ سمتی ندارد
  خواهشا قبل از درج مصاحبه،از سایت اصلی گیلما استعلام کنید

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *