اخبار

روف گاردن

بام سبز، باغ بام یا روف گاردن به عبارتی یک باغ خانگی است که می‌توان در آن از انواع خاصی از پوشش گیاهی استفاده کرد و ساخت انواع روف گاردن به عملیاتی گفته می‌شود که در جهت محوطه سازی و ایجاد فضای سبز بر روی سقف خانه‌ها صورت می‌گیرد.

از مزایای روف گاردن می‌توان به ایجاد تعادل در دما اشاره کرد زیرا همانطور که می‌دانیم یکی از علل اصلی ایجاد گرما در شهرها جذب تابش خورشید از طریق جاده‌ها، ساختمان‌ها و جذب گرما به وسیله مصالح موجود در آن‌ها به داخل ساختمان است. به همین دلیل هم سایه‌ای که انواع روف گاردن ایجاد می‌کند باعث می‌شود تا دمای محیط بیشتر از ۵ درجه افزایش نیابد.
ساخت انواع روف گاردن همواره مورد حمایت و توجه شهرداری‌ها بوده و با توجه به شهر و منطقه خاصی که در آن هدف ساخت روف گاردن قرار می‌گیرد گزینه‌های تشویقی زیادی را در نظر گرفته است. از جمله این مشوق‌ها می‌توان به اخذ عوارض کمتر، افزایش تراکم ساخت و مشوق‌های مالیاتی اشاره کرد.

علاوه بر این سازه‌هایی که سطح بسیاری را برای ساخت‌وساز در نظر می‌گیرند می‌توانند برای جبران کمبود فضای سبزی که برای محوطه‌سازی اطراف ساختمان در نظر گرفته‌اند با اجرای انواع روف گاردن آن را جبران کنند.

روف گاردن چه مشخصاتی دارد؟
با گسترش روف گاردن در پشت بام خانه‌ها عمده دلایلی که می‌توان برای گسترش این پوشش گیاهی عنوان کرد به این ترتیب است: استفاده از زمین‌های بدون استفاده، زیبایی سازی مناظر شهری و ساختمانی، علاقه به محیط زیست، نوردهی مناسب و ایجاد تعادل در دما، عدم دسترسی حیوانات به این فضاها.

همچنین گاهی اوقات برخلاف تصور عموم که روف گاردن بر روی سقف‌ها اجرا می‌شوند این طرح بر روی تراس خانه و یا هم سطح زمین نیز اجرا می‌شوند و در صورت بالاتر قرار گرفتن از سطح زمین لازم است تا ویژگی‌های خاصی همچون سبک بودن مصالح به کار رفته را مد نظر قرار دهیم.

انواع روف گاردن با باغ‌ها و فضاهای سبزی که می‌بینیم بسیار در ویژگی و مشخصه‌هایی که دارند متفاوت اند برای مثال روف گاردن به دلیل واقع شدن بر سقف خانه‌ها در معرض باد و تابش زیادی از آفتاب قرار دارد و به همین دلیل هم به مراقبت زیادی به دنبال این موضوع نیاز دارد همچنین شما بر روی روف گاردن همیشه باید به فکر سرما و سیستم ذخیره آب هم باشید زیرا در زمان قطع شدن آب گیاهان از بی آبی به خصوص در فصول گرم صدمه نمی‌بینند.

علاوه بر این موضوع سرما هم در فصول سرد سال می‌تواند به پوشش گیاهی روف گاردن آسیب بزند پس باید به فکر یک حفاظ گرم در این زمان‌ها نیز باشید تا بتوانید شرایط گلخانه‌ای را برای گل‌ها و پوشش گیاهی بام سبزتان فراهم کنید. در ادامه به مشخصات روف گاردن می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *