سخن آغازین سرزمین کاسپی

کاسپی لند، مجله ای است که هم خود را مصروف پرداخت محققانه به موضوعات فرهنگی و اجتماعی خطه پرافتخار دریای همیشه کاسپین و اقوام ساکن در آن اعم از گیلک و  تالش  فارغ از هرگونه دیدگاه تنگ نظرانه و کوته بینانه سیاسی و اجتماعی می نماید.
 
ما بر این باوریم که ارتباط نسل جوان گیلک و تالش با گذشته پرافتخار و هویت ممتاز فرهنگی و تاریخی آن می بایستی که حفظ شود. با نهایت تاسف شاهدیم که فراگیری و گرایش به مکالمه به زبان مادری در میان نسل جدید گیلک به سستی گراییده که بخشی از علت آن را می توان منبعث از فرایندهای جهانی شدن Globalization  و یکسان سازی فرهنگی Cultural Assimilation در سطح کلان  دانست که موجبات ازخودبیگانگی و انقطاع فرهنگی این نسل از هویت تاریخی خود را فراهم ساخته است . ادامه این فرایند گیلک زدایی،بی تردید هویت و فرهنگ بومی بی نظیر ساکنان این خطه سرسبز را مورد تهدید قرار خواهد داد.
 
با نهایت تاثر و تاسف، نسل جوان ما تاریخ سرزمینهای دیگر را ازبر است. با اسامی و نامها و بیوگرافی کلیه روسای جمهوری آمریکا از جرج واشنگتن گرفته تا آبراهام لینکلن و  کندی آگاه است با تاریخ و فرهنگ اروپا آشناست اما از سلسله های حاکم بر سرزمین گیلان نظیر گیل گاوباران ، جستانیان، کنکریان، کیائیان و… چیزی به گوشش نخورده است. جنگجویی رومیان و کارتاِژها را از طریق فیلم و سریال و کتاب مورد تحسین قرار می دهد. اما از جنگجویان و دلیرمردان دیلمی که خلیفه عباسی بغداد را به خراجگزاری و کرنش واداشتند بی اطلاع است. چیزی از دلاوری سربازان گیل و دیلم در مقابله با مغولان و سپاهیان اسکندر مقدونی و به زانو درآوردن آنها نشنیده است. با اشعار شکیپیر و رمانهای کافکا و جیم جویس آشنا است اما نگاهی به ادبیات شیرین گیلکی و اشعار شیوا و دلنشین شیون فومنی ندارد.
 
بی تردید ادامه این فرایند ازخودبیگانگی فرهنگی، هویت یگانه ما را در معرض تهدید قرار خواهد داد. کاسپی لند توسط جمعی از عاشقان فرهنگ، تاریخ و زبان گیلکی و تالشی پایه گذاری شده سعی خواهیم نمود در حد بضاعت علمی و مقدورات ناچیز خود، در جهت احیاء فرهنگی گیلان زمین تلاش نماییم. در این تارنما به مسائل اجتماعی، تاریخی، فرهنگی، زبانی، ادبی و هنری ساکنان گیلان زمین، عاری از هرگونه جهت گیری سیاسی و جناحی خواهیم پرداخت. همچنین آن دسته از جنبه های فرهنگی گیلک که بیشتر در معرض تهدید است، مورد توجه خاص ما قرار می گیرد. از صنایع دستی چشم نواز گیلانی، اعم از سفالگری، رشتی دوزی، چادرشب بافی و….

 

گرفته تا معماری ممتاز روستایی گیلان و نیز زبان و ادبیات گیلکی با تنوع چشم نواز گویشهای متنوع آن از شرق تا غرب گیلان و نیز تاریخ پرافتخار نیاکان ما و همچنین موسیقی بی نظیر گیلکی و تالشی و شعر و ادبیات آن و همینطور فولکلور و فرهنگ عامیانه مردمان آن مورد توجه ما خواهد بود. در این راه، ملتمسانه دست یاری را به سوی کلیه محققان، گیلانشناسان و گیلاندوستان عزیز دراز می کنیم و استدعا داریم با ارایه مقالات و گزارشهای خود در  زمینه اجتماعی ، فرهنگی ، تاریخی و ادبی ما را در این راه یاری نمایند.

 

3 دیدگاه در “سخن آغازین سرزمین کاسپی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *