اخبار

انواع سند معتبر زمین

انواع سند زمین در شمال

سند های معتبر قابل معامله زمین های شمال
این سند می‌تواند شورایی باشد، اصلاحات اراضی باشد و یا شش‌دانگ خطاب گردد.
1.سند شورایی
2.سنداصلاحات اراضی
3.سند تک برگی یا شش دانگ

سند شورایی:
از این جا شروع کنیم که برخی زمین‌های مورد معامله در کشور فاقد سند قطعی هستند و تنها با در اختیار داشتن یک سند قراردادی میان خریداران و فروشندگان منتقل می‌گردند. در چنین شرایطی آن که ناظر است تا اتفاقی رخ ندهد و کسی خود را صاحب زمین جا نزند شورا و دهیاری آن محله است. به چنین سندهای قراردادی، نام “سند شورایی” اطلاق می‌شود. این سند به تأیید مهر دهیاری می‌رسد و دارای کدرهگیری و مبایعنامه جهت پیگیری است. سند صادر شده از نوع باغات و یا مشجر می‌باشد به این معنا که تاکنون ساخت و سازی در آن صورت نگرفته، چنان‌چه صاحب زمین مایل باشد کاربری زمین را به مسکونی تغییر دهد و سند مسکونی برای آن اتخاذ نماید، می‌بایست در راستای کسب جواز ساخت اقدام کند با این کار در نهایت موفق به دریافت سند تک برگ یا سند شش‌دانگ مسکونی خواهد شد.

سند اصلاحات اراضی:
قبل از انقلاب برخی کشاورزان چنان‌چه در برهه‌ای مشخص بر یک زمین فعالیت می‌کردند می‌توانستند برای آن زمین سند بگیرند و آن را به نام خود بزنند که این نوع سند با نام اصلاحات اراضی شناخته می‌شود. این نوع سند کاملا رسمی است، می‌توان این زمین را قطعه‌بندی کرد و نهایتا به فروش رساند.

سند تک برگی یا شش دانگ:
به مهم‌ترین نوع سند زمین رسیدیم، سند تک برگ که رسمی‌ترین سند حال حاضر است و چنان‌چه ملکی از این نوع سند بهره‌مند باشد بی‌تردید قابل اعتماد و مطمئن برای خرید خواهد بود.

قبل از خرید زمین شمال حتما استعلام بگیرید

استعلام سند زمین شمال

پیش از آن که زمین را خریداری نمایید و قرارداد را امضا کنید می‌بایست از شرایط زمین استعلام بگیرید تا اطمینان حاصل کنید زمین مورد نظر فاقد مشکل است، درون بافت قرار دارد و کاملا قانونی است. (همین جا اضافه کنیم که زمین را در صورتی خارج از بافت می‌نامند که هیچ نوع کاربری برای آن تعریف نشده باشد، به عبارتی هیچ استفاده‌ای از این زمین نشود و دارای کاربردی نباشد. چنین زمین‌هایی ممکن است بعدها با روی کار آمدن طرح هادی جدید به داخل بافت آمده و شرایط‌شان تغییر کند که گاهی این تغییر نیازمند گذشت ده سال زمان است!). استعلام مزبور قابل دریافت از طریق دهیاری‌هاست هرچند می‌توانید از فروشنده نیز ارائه استعلام را خواستار شوید.

پس از آن که استعلام را مشاهده کردید و مطمئن شدید کاربری زمین همان است که مدنظر شماست می‌توانید قرارداد را امضا کنید و رسما ملک را به نام خویش بزنید. این مبایعنامه می‌بایست توسط مشاور املاک تنظیم گردد و دارای مهر شورا و البته کدرهگیری باشد. چنان‌چه به هنگام خرید زمین شمال مطلع شدید سند فاقد مهر شورا و یا کدرهگیری است بدانید این سند قانونی نیست و قابل استناد نخواهد بود. اما چنان‌چه مراحل مذکور را گام به گام طی کنید در نهایت موفق به خرید زمینی سالم و کاملا قانونی در شمال خواهید شد، زمینی که مالکش از نظر قانونی و رسمی شما هستید.

پس از آن که صاحب این زمین شدید می‌توانید در راستای تهیه سند تک برگ و احداث ویلا در زمین مذکور اقدام نمایید.

نکته مهمی که باید در نطر داشته باشید این است که قبل از خرید زمین شمال حتما هدفتان از این کار را تعیین کنید. پیش‌تر اذعان نمودیم زمین‌ها ممکن است درون بافت و یا خارج از بافت شهری یا روستایی باشند و تصریح کردیم چنان‌چه ویلا خارج از بافت باشد کاربری برای آن تعیین نشده و قابل استفاده نیست، نمی‌توان در چنین زمینی ساختمان ساخت یا ویلا احداث کرد، از این رو اگر هدفتان تنها سرمایه‌گذاری است با توجه به قیمت ارزان زمین‌های خارج بافت شاید گزینه بدی برای انتخاب نباشد چرا که اگر پس از مدتی داخل بافت بیاید به سود خوبی خواهید رسید هر چند این بازه زمانی می‌تواند از یک سال تا ده سال متغیر باشد. اما اگر مایلید زمین شمال بخرید با این هدف که به ساخت ویلا، آپارتمان یا… بپردازید بی‌تردید زمین داخل بافت شهری بهترین انتخاب خواهد بود و هرگز نباید آن را از دست داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *