اخبار

طرح هادی چیست؟

طرح هادي روستايي
طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود ، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی ، تولیدی ، تجاری و کشاورزی ، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندیهای عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرحهای ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی یا طرحهای جامع ناحیه ای تعیین می نماید.
طرحهای هادی روستای از جمله پروژه هایی محسوب می شوند که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می شوند. مدت زمان طرح هادی از زمان تهیه طرح به مدت 10 سال مصوب شده است و پس از آن بازنگری خواهد شد.

منظور از داخل بافت نیز همان طرح هادی روستا و یا منطقه شهری است که وقتی گفته میشود ملک در داخل بافت واقع است به این معنی است که ملک در داخل محدوده مجاز طرح هادی ساخته شده است و بصورت قانونی میتوان درخواست جواز ساخت یا پروانه ساختمانی کرد.

پروانه ساختمان یا مجوز ساخت در هر منطقه ای بر اساس طرح هادی صادر می شود و پروانه برای زمین هایی صادر خواهد شد که در داخل طرح هادی قرار بگیرند. بنابر این ملکی که خارج از طرح هادی قرار دارد نمی تواند مجوز ساخت و پروانه ساختمان بگیرد و در نتیجه امکان گرفتن سند هم نخواهد داشت و همواره در خطر تخریب توسط شهرداری یا دهیاری خواهد بود.

طرح هادی توسط بنیاد مسکن تهیه می شود و آخرین نسخه نقشه طرح هادی در دهیاری و یا شهرداری در دسترس عموم می باشد(با سرچ طرح هادی شهر یا منطقه مورد نظر در اینترنت نقشه طرح براحتی قابل دسترس است). بر روی نقشه طرح هادی، کاربری زمین های داخل و خارج طرح هادی مشخص شده است. قبل از خرید هر گونه ملکی، ابتدا نقشه طرح هادی را در محل دهیاری و یا شهرداری مشاهده کنید و مطمئن شوید ملک مورد نظر داخل طرح (داخل بافت) قرار دارد.

در صورت خرید زمین و خرید ویلا خارج از طرح هادی، با مشکلات عدیده قانونی مواجه خواهید شد.

هدف از اجرای طرح هادی:

ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی .

تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی ، تولیدی و رفاهی .

ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستائیان و خدمات بهزیستی و عمومی .

ایجاد شبکه ارتباطی منظم ، و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در سطح روستاهای دهستان .

ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی ، اشتغال ، و ارتقاء درآمد روستائیان .

هدایت وضعیت فیزیکی ( کالبدی ) روستا

افزایس راندمان کار روستائیان بهبود معیشت و رفاه سط زندگی در روستاها

جلب سرمایه گذاری در روستاها ،تکمیل و اصلاح چرخه تولید – مصرف روستایی

پیشگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *