اخبار

ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران

ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران

روستای ماسوله گیلان (Masuleh) یکی از مناطق تاریخی و معروف ترین شهر پلکانی ایران است. این روستای زیبا چنان طبیعتی دارد که نه تنها هر کسی را محو دیدار خود می کند بلکه هر چند بار هم که به آن سر بزنید هیچ وقت قدیمی نمی شود. جذابیت های این منطقه باعث شده است که گردشگران بسیاری در همه ی فصول سرد و گرم سال به این منطقه سفر کنند.

روستای پلکانی ماسوله یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری گیلان و از معروف ترین نمونه های معماری پلکانی در جهان است. ماسوله در حدود ۶۵ کیلومتری غرب شهر رشت واقع شده است. اینجا هم مکانی است که طبق منابع تاریخی، حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و هم جاییست که بهترین چشم اندازهای طبیعی ایران را می توانید در آن ببینید. روستای پلکانی ماسوله در دامنه های جنگلی البرز و در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. یکی از ویژگی های جالب توجه در ماسوله، اختلاف ارتفاع پائین ترین نقطه تا بالاترین نقطه در آن است. به دلیل پلکانی بودن این روستا، بین پائین ترین و بالاترین نقطه آن حدود ۱۲۰ متر اختلاف ارتفاع وجود دارد.
در سال ۱۳۵۴ نام شهر ماسوله شمال با عنوان اولین شهر تاریخی زنده کشور و با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این شهر زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین اداره محیط زیست استان قرار دارد و خوشبختانه به خوبی از آن محافظت می شود. با این که معماری پلکانی و بافت تاریخی این روستا، اصلی ترین ویژگی آن محسوب می شود، ولی در روستای ماسوله جنگل هایی بکر و تماشایی، آبشارهایی پر آب، کوهستان هایی بلند و جاذبه های طبیعی بسیار دیگری را هم می توانید ببینید.

شاخص ترین ویژگی این شهر که شهرتی جهانی هم دارد، معماری پلکانی خانه های ماسوله گیلان است. در ماسوله پشت بام هر خانه، حیاط خانه همسایه است. این ویژگی، یکی از سوژه های ناب و منحصر به فرد برای علاقه مندان به هنر عکاسی است. علاوه بر معماری پلکانی، خود خانه های تاریخی شهر هم از جاذبه های گردشگری آن به شمار می روند. مردمان با ذوق این منطقه، خانه های خود را با گلدان های رنگارنگ و دیگر لوازم تزئینی آراسته اند و گاهی شما را به بازدید از داخل منزل خود دعوت می کنند.

۳ موزه تاریخ طبیعی ماسوله، میراث فرهنگی و عون ابن علی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستا هستند. در موزه تاریخ طبیعی با حیات وحش این منطقه از گیلان آشنا خواهید شد. درون این موزه حیوانات بومی این منطقه به صورت خشک شده در معرض نمایش قرار دارند. موزه میراث فرهنگی، در یکی از خانه های تاریخی معروف ماسوله به نام “خانه درزی” برپا شده. این خانه تاریخی از دوران پهلوی به یادگار مانده، ولی درونش آثاری از عهد قاجار به نمایش گذاشته شده اند. موزه عون ابن علی نیز در واقع جزئی از مقبره امام زاده عون ابن علی است. خود بنای این امام زاده هم از جمله آثار تاریخی ارزشمند ماسوله است که قدمتش را به قرون دوم یا سوم هجری نسبت داده اند. درون موزه مجاور این امام زاده هم آثاری از دوران تیموریان و صفویان به چشم می خورد.

از بازار ماسوله گیلان اصولا به عنوان مرکز و قلب این منطقه یاد می شود. این بازار ۴ سطح مجزا از هم دارد و مغازه های ماسوله دقیقا به خاطر وجود همین بازار به وجود آمده اند. این بازار ۲ طبقه ای است و مغازه هایش در سطوح بالا و پایین شکل گرفته است. در این بازار انواع سوغاتی های مختلف ی گیلان و ماسوله به فروش می رسد. می توانید انواع زیورآلات دست ساز، تزئینی جات، خوراکی ها، ترشبجات و حتی رستوران های محلی با غذاهای بسیار خوشمزه را در این بازار بیابید.

سفر به ماسوله در تمام ایام سال زیبایی های خاص خود را دارد. حتی در فصل زمستان هم که هوای این منطقه به شدت سرد می شود، گردشگران بسیاری برای دیدن ماسوله برفی به گیلان سفر می کنند. به همین خاطر در تابستان هم آب و هوایی نسبتا مطلوب دارد و خیلی اذیت نخواهید شد. فقط هنگام سفر به ماسوله به یاد داشته باشید که در ایام تعطیلات، این مکان به شدت شلوغ می شود. بنابراین اگر از با شلوغی میانه خوبی ندارید، سعی کنید در ایام غیر تعطیلی با روستای ماسوله سفر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *