اخبار

محوطه سازی ویلا

شکی در این مسئله وجود ندارد که اولین منظره‌ای که مشتریان خرید ویلا در شمال با آن مواجه می‌شوند نمای بیرونی ساختمان است.تفاوتی نمی‌کند ویلای ساحلی قرار است ساخته شود یا ویلای جنگلی یا ویلای کوهستانی؛ آنچه اهمیت دارد این است که منظره بیرون ساختمان باید آنچنان جذاب و منحصر به فرد طراحی شود که در نگاه اول، مخاطبان را مجذوب خود کند.مسئله محوطه سازی ویلای شمال، امروزه به یک حرفه تبدیل شده است تا جائیکه متخصصان طراحی دکوراسیون توانسته ‌اند به حوزه ساخت و ساز نیز راه پیدا کنند و به این وسیله با شرکت‌های پیمانکاری، ساخت و ساز انواع ویلا و ساختمان برای محوطه سازی اطراف پروژه‌های اجرایی، همکاری نمایند.باید در نظر داشته باشید که ساختمان ویلا به عنوان هسته مرکزی تلقی می‌شود؛ بنابراین برای اینکه جذاب‌تر به نظر آید لازم است محوطه اطراف ویلا به درستی طراحی شود.

این مسئله زمانیکه یک باغ با متراژ قابل توجه در نزدیکی ویلا وجود داشته باشد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ چرا که می‌توان از نمای سرسبز آن برای طراحی بهره گرفت.اگر طرح محوطه سازی ویلای شمال موفقیت‌آمیز اجرا شود، موجب می‌گردد ساختمان اصلی ویلا به صورت یکپارچه در کنار محیط بیرونی آن قرار بگیرد، هردو نما باید به یک میزان جلوه کنند.

اجازه بدهید این جمله را بیشتر توضیح دهیم؛ تصور کنید استراتژی‌های حرفه ‌ای برای محوطه سازی در یک ویلا به کار گرفته می‌شود؛ زیباترین نمای بیرونی طراحی و اجرا می‌گردد.

در حالیکه نمای ظاهری ساختمان چندان مطلوب نیست! فکر می‌کنید اگر یک مشتری برای خرید این ویلا مراجعه کند، چه نظری خواهد داشت؟ قطعاً نمای نامطلوب ساختمان نظر او را نسبت به خرید تغییر می‌دهد!!

یک طراح دکوراسیون خارجی ساختمان باید برای محوطه سازی ویلای شمال، تقارن را با مسائل محیط زیست، معماری و نظایر این‌ها پیوند بزند؛ به صورتیکه نمای محوطه، آرامش بخش و جذاب به چشم آید.

استفاده از عناصر اشکال هندسی به صورت متضاد در کنار یکدیگر، تکمیل کننده نمای بیرونی ساختمان ویلا خواهد بود. در این خصوص باید حساسیت و دقت زیادی به خرج داده شود تا ارتباط نزدیک میان عناصر فضای بیرونی و عناصر ساختمان به وجود آید.
اگر قرار است از عناصر و اشکال هندسی برای محوطه سازی استفاده کنید لازم است جزئیات اجرا شده در راستای جزئیات ساختمان اصلی باشد.

به طور مثال اگر طرح‌هایی به شکل مربع یا مستطیل را برای محوطه سازی استفاده می‌کنید، این اشکال باید در ادامه و تکمیل کننده قسمتی از ساختمان اجرا شوند.

به طور مثال، نصب حوضچه‌ها به شکل دایره یا فضای سبز به شکل مربع و مستطیل همگی باید تکمیل کننده نمای اصلی باشند؛ عناصری که با خطوط مستقیم طراحی می‌شوند می‌توانند در امتداد بالکن یا تراس و حتی مسیر راه پله ها قرار داده شوندپس از آن که ایده‌ها و طرح‌های اولیه را برای محوطه سازی ویلای شمال آماده کردید اکنون زمان آن فرا رسیده است که یک نقشه کامل و جامع برای اجرای طرح تهیه کنید.

از آنجائیکه تصمیم دارید محوطه سازی ویلا را به بهترین شکل انجام دهید، نیاز به یک نقشه حرفه‌ای، طرح و الگو ضروری است. علاوه بر این شما باید یک نقشه خام از ویلا و زمین اطراف آن را در اختیار داشته باشید.

برای محوطه سازی ویلای شمال نیاز دارید مقیاس دقیق از فضای در دسترس در اختیار داشته باشید. همچنین این کار موجب می‌شود سرعت کار شما افزایش بیشتری داشته باشد.در محوطه سازی ویلای شمال همواره از گیاهان متناسب با شرایط آب و هوایی استفاده کنید. از چمن گرفته تا درختان و بوته‌های کوتاه و بلند، باید انواعی را انتخاب کنید که با نوع شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که ویلا در آن قرار گرفته است سازگار باشند.

برای اینکه بدانید کدام گیاهان برای محوطه سازی مناسب‌‌ترند باید با کارشناسان متخصص در زمینه گل و گیاه مشورت کنید؛ همچنین نگهداری و آبیاری آن‌ها نیز اهمیت دارد.

– در محوطه سازی ویلای شمال، هرگز سعی نکنید زمین حیاط را بیش از حد توسعه دهید.

– هنگام محوطه سازی برای ویلاهای شمال حتماً باید محدودیت‌هایی که در هر پروژه وجود دارد در نظر داشته باشید. برخی از محوطه سازی‌ها نیاز به کسب مجوز دارند و برخی دیگر نیز صرفاً از عهده شرکت‌های تخصصی بر می‌آید؛ برخی دیگر نیز از نظر مالی، محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند.- همیشه به هزینه‌ها توجه کنید. محوطه ‌سازی ویلای شمال نیازمند هزینه‌هایی است که برای نگهداری و تمیز کردن محوطه صرف می‌شود.

دکوراسیونی که با فضای سبز طراحی شده باشد نیاز به نگهداری دوره‌ای دارد. پیش از طراحی محوطه سازی با کارفرما در این باره گفتگو کنید.

– برای محوطه سازی ویلای شمال از چمن‌هایی استفاده کنید که ماندگاری بالاتری دارند.

– دقت داشته باشید که با توجه به نوع ساختمان ویلا، شرایط طراحی و محوطه سازی باید به گونه‌ای انجام شود که احتمال چیدن مبلمان فضای آزاد را فراهم کند. این مسئله برای آن دسته از ویلاهایی که محوطه بیرون ساختمان دارای حریم شخصی است، مناسب‌تر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *