مسکن مهر ثروتمندان

فروش زمین در مازندران و ساخت ویلا در آن برای غیربومیها از چند سال پیش کلید خورده و در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. این استان که از صنعت برخوردار نیست و جزو استانهای آخر در اشتغال و به تبع اولینها در بیکاری میباشد، میتوانست با استفاده از نعمت های خدادادی، قطب صنعت توریسم در کشور و خاورمیانه باشد و کمک حالی برای ساکنان آن باشد. مازندران بیشترین قبولی را در کنکور دارد و متعاقبا بیشترین نخبه و تحصیل کرده را دارد ولی بعلت نبود کار مرتبط با تخصصشان اغلب به دیگر استانها برای کار میروند.

 

بیکاری باعث شده است تا درصدی از مردم به ساخت و ساز در زمینهای کشاورزی و تبدیل آن به ویلا، برای فروش به غیر بومیها و کسب درآمد شوند. زمینهای حاشیه دریا توسط افراد و شرکتهای پولدار و قسمتهای داخلی استان توسط جوانان کشاورز و اغلب بدون تحصیل تغییرکاربری داده شده و تبدیل به ویلا برای غیربومیها میشود.
این نوع از درآمد که بیشتر به خام فروشی شبیه است منجر به نابودی مساحت زیادی از زمینهای کشاورزی شده است. که مثل قدیمی مازندرانی در این رابطه بسیار بجا میباشد: «بدوش بخر نکوش نخر».

 
با ساخت مسکن مهر در استان، خریداران ویلا در مازندران، به خرید مسکن مهرهای سرازیر شده اند که باید گفت نزدیک به ۷۰ درصد از مسکن مهرهای ساخته شده در شهرهای ساحلی غیر بومیها هستند. بعضی از این خریداران با لابی و جعل مدارک و بعضی با خرید امتیاز صاحبان اصلی، مالک واحدهای مسکن مهر شده اند.
بعنوان مثال واحدهای مسکن مهر در شهر محمودآباد با مساحتی در حدود ۷۰-۷۵ مترمربع و چسبیده به ساحل، اغلب به رئیس بانکها و شرکتهای غیرمازندرانی تعلق دارند و تا ۲۱۰ میلیون تومان خرید و فروش میشوند. همین حالت برای مسکن مهر سرخرود نیز برقرار است. در شهر سرخرود که کمتر از ۷۰۰۰ نفر جمعیت دارد، بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکن مهر در چاکسر سرخرود احداث شده است. با بررسی اسناد ومدارک مربوط به مالکان واحدها در سرخرود مشخص میشود که این تعداد نیازمند در شهر سرخرود وجود ندارد و اکثرا خوش نشین بوده و از تهران، مشهد، اصفهان میباشند. لازم به ذکر است تمامی این افراد از وام مسکن مهر نیز استفاده کرده اند و همچنین باید دانست که این مکان، قبل از احداث مسکن مهر پوشیده از درختان توسکا بوده است و مربوط به منابع طبیعی بوده است. که ساختمان سازی با قطع صدها اصله از درختان توسکا، آغاز شد.

 
این حجم از ساختمان در شهر سرخرود نیاز به آبرسانی، گاز رسانی و برقرسانی دارد که هزینه هنگفتی متحمل استان صرفا برای خوشگذرانی عده ای خاص و آن هم حداکثر ۲-۳ روز در ماه میشود.
هم اکنون شهر سرخرود توانایی آبرسانی کامل این مسکن مهر را ندارد و نیاز به لوله کشی آب از آمل به این شهر میباشد. هزینه احداث خط لوله و انتقال آن بیش از ۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است. نکته قابل تامل اینست که صرفا در مسکن مهر سرخرود، ۱۰ میلیارد تومان از بودجه استان صرف خوشگذرانی افراد غیر بومی میشود. حال در نظر داشته باشید که این هزینه صرفا برای یک مجموعه از مسکن مهر و صرفا برای خدمات آبرسانی میباشد و با احتساب دیگر واحدهای مسکن مهر در شهرهای مختلف هزینه اجرای آن بسیار هنگفت میباشد.

 
چنانچه این هزینه هنگفت برای آبادانی استان و ایجاد کارخانجات و شهرکهای صنعتی صرف میشد، باعث ایجاد شغل برای تعداد زیادی از جوانان و رونق مازندران میشد.
متاسفانه استاندار مازندران بخاطر کارهای پوپولیستی و خوشآیند عده ای خاص در تهران، به دیدار عوامل سریال پایتخت که دل هزاران نفر از مازندرانیها را در ایام نوروز به درد آورد، می رود ولی برای آبادانی استان، قدم از قدم برنمی دارد و از وقایع داخل استان بیخبر است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله محسنی شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اداری بخش سرخرود محمودآباد، ظرفیت آب شرب سرخرود را برای ۹۰۰ خانوار اعلام کرد و افزود: امروزه این بخش هشت هزار خانوار جمعیت دارد که در ایام تعطیلات افزایش می یابد ولی امکانات قدیمی است.

مدیر بنیاد مسکن شهرستان محمود آباد در توضیحاتی تعداد متقاضیان مسکن مهر در سرخرود را ۳۰ نفر اعلام کرد و خاطر نشان کرد : فرم ج برای ۳۰ نفر تکمیل و جهت عقد قرارداد به بانک مسکن معرفی شدند که از این تعداد ۲۴ نفر از متقاضیان ۲۰ میلیون تومانی و بقیه ۱۴ میلیون تومانی بودند.

سال ۸۹ شاهد قطع هزاران اصله درخت در مناطق جنگلی زاگرس و هیرکانی (و حتا باغ گیاه‌شناسی نوشهر) به بهانه‌ی احداث خط لوله و جاده و مسکن مهر و … بوده‌ایم. می توانید با جستجو در فضای مجازی به قصد خرید این واحد ها به عمق فاجه پی ببرید…

 

دماوند

مازِندِرون گِلِکِمِه ، این جیگه دِله تبری یا مازندرونی که گیلکی زوون اتا تاءِ جه نویسمه.

یک دیدگاه در “مسکن مهر ثروتمندان

  • تیر ۳۰, ۱۳۹۳ در۵:۱۱ ق.ظ
    پیوندیکتا

    متأسفانه چیز که کاملن مشهوده هجوم به خط ساحله

    یعنی در مناطق غرب مازندران مخصوصن (که به چشم دیدم) خونه های ویلایی تا لب ساحل کشیده شدن و عملن ساحل رو تصاحب کردن و …

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *