میزان نگران کننده خودکشی در گیلان

شاید بتوان غم‌انگیزترین پایان برای یک زندگی را پدیده‌ای به نام خودکشی دانست. پدید‌ه‌ا‌ی ناگوار که در سال‌های اخیر و با افزایش مشکلات اقتصادی و همچنین ناگواری‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است و بیشترین آمار آن را نیز جوانان، که می‌توانند سهم بیشتری از زندگی را به خود اختصاص دهند، شامل می‌شود. بر اساس تعریف مورد توافق جهانی،خودکشی تنها راه و آخرین راه برای از بین بردن خود آگاهی فرد در مورد خود است. امیل دورکیم (۱۹۱۷-۱۸۵۸) جامعه شناس بزرگ فرانسوی دراثر معروف خود به نام  خودکشی  آن را پدیده ای اجتماعی به شمار آورده و چنین تعریف می کند، خودکشی عبارت است ازهرنوع مرگی که نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم کردار منفی یا مثبت خود قربانی است که می بایست چنان نتیجه ای به بار آورد. [۱] اصطلاح خودکشی تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که اولا: «شخص اگاهانه اقدام کرده باشد و ثانیا منجر به از دست رفتن خود گردد ودر صورتی که منجر به از دست رفتن خود نگردد از اصطلاح اقدام به خودکشی یا خودکشی نافرجام استفاده میشود.»

 

خودکشی یکی از پدیده های تاسف آوری است که دارای ابعاد شناخته شده ی روانی،اجتماعی،فرهنگی،بیولوژی و پیامدهای اقتصادی،انسانی وغیره می باشد این موضوع نه تنها به خاطر گسترش و شیوع جهانی ان بلکه به علت وجود زمینه های مساعد کننده برای وقوع این پدیده واجد اهمیت است. خودکشی وعلل وانگیزه های آن از جمله مشکلات اجنماعی است. این پدیده غیر عادی در تمام جوامع اعم از ابتدای ترین تا پیشرفته ترین انها وجود داشته است وتوجه محققین علوم اجتماعی،بهداشت روانی وعموم مردم را به خود جلب نموده است. گسترش روزافزون خودکشی در سالهای اخیر باعث شد تا سازمان جهانی بهداشتی روز ۱۰سپتامبر را به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی معرفی کند و در این روز برای برخی از کشورها برنامه های خاصی در نظر بگیرد.

گرچه خودکشی مهمترین معضل در جهان نیست اما آمارهای که از سوی سازمان بهداشت جهانی (W H O) و سازمانهای بهداشتی کشورها منتشر میشود نگرانی جهانی از میزان خودکشی جوانان را افزایش داده است.

 

آمارهای نگران کننده ازدیاد پدیده آسیب شناختی خودکشی در گیلان امری است که لزوم توجه و تامل بیشتر درخصوص آن را می طلبد مطابق آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال ۱۳۹۲ تعداد ۲۵۱ مورد خودکشی منجر به فوت گزارش شده است که این میزان بیانگر یکی از بالاترین نرخهای خودکشی در کل کشور محسوب می شود بر اساس همین آمار، میزان خودکشی منجر به مرگ در سال قبل از آن تعداد ۲۳۱ مورد بوده نتیجتا شاهد رشد ۹ درصدی آمار خودکشی در سال ۹۲ بوده ایم توجه داشته باشید. آمار مذکور شامل خودکشی های منجر به مرگ است و سایر خودکشی هایی که خوشبختانه و به دلایل متعدد، فرد مرتکب، موفق به پایان دادن به حیات خود نشده را دربرنمی گیرد بنابراین میزان کل خودکشی ها (موفق + ناموفق) می تواند بسیار بالاتر از رقم مذکور باشد از میان ۲۵۱ نفری که در سال گذشته بر اثر خودکشی در گیلان جان خود را از دست دادند ۶ نفر با استفاده از سلاح گرم، ۱۰۸ نفر به روش حلق آویز، ۱۱۲ نفر به طریق مسمومیت با سم، ۱۰ نفر با استفاده از روش مسمومیت دارویی، ۸نفر بر اثر سوختگی، و ۷ نفر نیز از سایر موارد دست به انتحار زده اند.

 

به نظر می رسد شدت و حدت این پدیده در استان به حدی است که آن را تبدیل به یک مسئله و معضل اجتماعی نموده و ضرورت دارد نهادهایی نظیر بهزیستی در این خصوص فعاالترعمل نموده و با فراخواندن روانشناسان و آسیب شناسان اجتماعی معتبر داخلی که بحمدالله در سطح استان نیز در محافل دانشگاهی حضور دارند در خصوص ابعاد و زوایای این پدیده مرضی، تحقیقات جامعی ترتیب داده تا از ماحصل نتایج آن بتوان درخصوص راه حلهای کاهش این نرخ بالای خودکشی به نتیجه ای عملی رسید.

 

منابع:

[۱]-دورکیم، ۱۳۷۸/۶

[۲]-آمارهای ارائه شده در این نوشتار برگرفته از، گزیده سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور سال ۱۳۹۲ می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *