نبود فرهنگ طبیعت گردی و گردشگری

اکوتوریسم گونه‌ای از گردشگری است که از منظر انجمن جهانی اکوتوریسم در سال ۱۹۹۱ این چنین تعریف شده است، اکوتوریسم سفری است مسؤولانه به مناطق طبیعی، که موجب حفظ محیط زیست و بهبود زندگی مردم محلی گردد .چند سال بعد در ۱۹۹۶ اتحادیه‌ی جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی با بسط تعریف بالا، اکوتوریسم را چنین تعریف کرد، اکوتوریسم یک سفر و بازدید زیست محیطی مسؤولانه  از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگیهای فرهنگی مرتبط با آن انجام می شود، به طوری که باعث ترویج حفاظت گردد و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدید کنندگان بر محیط به جای گذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی(بومی) فراهم کند .
 
به این‌گونه از گردشگران که به دیدار از زیست‌بوم و طبیعت زنده می‌پردازند، نام اکوتوریست یا بوم گردشگر یا بومْگرد داده شده است. بسیاری از کشورها بخش هنگفتی از درآمد خود را از بوم گردشگران خارجی تأمین می‌کنند. بهتر است شما به عنوان یک اکو توریست اندکی از نمونه‌های قوانین اخلاقی این صنعت را بدانید:
-برای حفظ و ارتقای یکپارچگی طبیعی مکان های مورد بازدید تلاش کنید.
-به حساسیت های فرهنگی احترام بگذارید.
-در تور، حداقل میزان زباله و ضایعات زیست محیطی را تولید کنید.
-محیط طبیعی مورد بازدید خود را تمیزتر از زمان آغاز، ترک کنید.
-آرامش حیات وحش را بر هم نزنید.
-از محصولاتی که از حیوانات و گیاهان در خطر انقراض تهیه می شوند خریداری نکنید.
-با خرید محصولات بومی به اقتصاد محلی کمک کنید.
-باورها و اعتقادات  سنتی و مردمی منطقه را بشناسید و به آنها بی‌احترامی نکنید.
-از چیدن گل در طبیعت خودداری کرده و در عوض با عکاسی از آن لذت ببرید.
-از مکانهای خصوصی و مردمان محلی و عشایر (بخصوص زنها و کودکان) بدون اجازه عکاسی نکنید.
-به اماکن مقدس احترام بگذارید.
-هرگز قولی را به عشایر و مردمان روستایی ندهید که نتوانید عمل کنید.
-سعی کنید در محیطهای روستایی و عشایری پوشش شما مناسب باشد.
 
اکنون می خواهیم بررسی کنیم مهمترین تعریف اکوتوریسم چقدر از طرف مردمان کشورمان در گیلان رعایت می شود :
 
۱: از طبیعت بازدید مسئولانه داشته و در حفظ آن تلاش کنید .
مردم میهمان نواز گیلان همواره از گردشگران به گرمی استقبال می‌کنند ولی نبود فرهنگ درست گردشگری در بهره گیری ازمحیط زیست موجب بروز ناهنجاریهایی در تخریب محیط زیست شده است . هر ساله حجم کثیری از زباله‌ها اعم از تجزیه ناپذیر و تجزیه پذیر توسط مسافران در فضاهای سبز، حاشیه رودخانه‌ها و در ییلاقات خوش آب و هوای گیلان معضلی است که به طبیعت گیلان تحمیل شده است .
با این توصیف آلودگی ها مزید بر تخریب های محیط در به انقراض کشاندن جانوران حساس تر یاری رسانده است . این زباله ها که به مدت طولانی در زنجیره ‌های غذایی باقی‌ مانده و ویژگی تجمع در بافت های بدن جانوران را دارد، به نازک شدن پوسته آهکی تخم بسیاری از پرندگان و عدم امکان جوجه ‌آوری آنها منجر شده است. اکوسیستم های آبی نیز از شرایط نامساعد تخریبی و آلودگی های تحمیل شده لطمه‌ های ‌جبران ‌ناپذیری دیده است، به طوری که اکثر ماهی های حساس به آلودگی ها بویژه گونه ‌های‌ سرد آبی بسیار نادر در معرض خطر انقراض قرار گرفته ‌اند .
در گوشه شمالی گیلان دشت شقایق های وحشی تالش ، با زیبایی خاص خود ، یکی از مناظر بکر و دیدنی این سرزمین را به نمایش گذاشته ولی این موهبت طبیعی و پدیده زیبای منطقه این روزها به آرامی توسط گردشگران در حال نابودی است . این روزها کافی است در یک روز تعطیل به سمت ارتفاعات در جاده اسالم در حرکت باشی و کمتر خودرویی را خواهی دید که توسط گلهای چیده شده شقایق آذین بندی نشده باشد.
این رفتار ناملموس و غریب با طبیعت که اغلب توسط مسافران غیربومی دیده می شود ، باعث تخریب دشت های شقایقی می شود که به نوعی ثروت طبیعی و جذابیت منطقه به شمار می رود.

 

۲: برای ایجاد شرایط اشتغال و بهره مندی اقتصادی بومیان از محصولات تولید شده محلی خریداری کنید.
میانگین نرخ بیکاری کشور در سال نود و یک، ۱۲٫۲ درصد بوده و نرخ بیکاری در استان گیلان ۱۵٫۶ درصد و بیش از میانگین کشوری بوده است. [۱] گیلان پس از کهکیلویه و بویر احمد و سیستان و بلوچستان بالاترین نرخ بیکاری در کشور را دارد. این در حالی ست که استان گیلان پس از تهران و البرز بالاترین تراکم جمعیت کشور را در خود جای داده است.
این یعنی در مقیاسی به کوچکی مرز های گیلان بیشترین جمعیت بیکار در کنار هم قرار گرفته اند. امری بسیار نگران کننده است و نشان دهنده این است که ورود گردشگر به گیلان اشتغال‌زایی نکرده است.

 

۳: درک کردن ویژگی های فرهنگی آن سرزمین از جمله زبان،نوع پوشش،مراسم و اعتقادات سنتی و احترام گذاشتن به آنها.
یکی از مهمترین مشکلاتی که گردشگران برای مردمان بومی به وجود میاورند توهین به مردمان بومی و مسخره کردن زبان و فرهنگ مردمان گیلان است. ضربه هایی که به زبان گیلکی وارد شده آن را به نابودی کشانده است.
آنها که از شهر های کویر نشین با فرهنگی متفاوت به گیلان می آیند نمی دانند که زنان در کنار مرد ها با شلوار هایی که همیشه بالا زده شده است کار میکنند و هیچ مرد گیلکی با چشم بد به زن ها نگاه نمیکند و رقص و شادی و لباس های زیبا و رنگی از ارزش های فرهنگی مهم گیلکان است و همین مسافرانی که از گیلان به سرزمین خود میروند به جای احترام گذاشتن القاب مختلفی را به گیلک ها نسبت میدهند.

 

[۱]- مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود، نرخ بیکاری در سال ۹۱ را با کاهش ۰٫۱ درصدی نسبت به سال ۹۰ معادل ۱۲٫۲ درصد اعلام کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *