اخبار

کلیسای مریم مقدس انزلی

کلیسای مریم مقدس با توجه به ارزش‌های مذهبی و تاریخی‌اش به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه های دیدنی بندر انزلی شناخته می‌شود. قدمت این کلیسا به دوره‌ی قاجار بازمی‌گردد؛ یکی از شهروندان ارمنی، به‌نام آواک ملک‌الله وردیان، با هزینه‌ی شخصی خود آن را احداث کرد. کلیسای مریم مقدس در شمار کلیساهای ارمنی کشور قرار دارد. این کلیسا روبه‌روی ساختمان سابق دادگستری شهر قرار گرفته است. گچ‌بری‌هایی که در دو طرف محراب کلیسا دیده می‌شود، از شاخص‌ترین ویژگی‌های آن به‌شمار می‌رود. محراب کلیسا با توجه به اختلاف ارتفاعش با سایر بخش‌ها در معماری بنا از آن‌ها متمایز است. دیوارهای داخلی کلیسا با گچ و دیوارهای خارجی آن با سیمان پوشانده شده‌اند. علاوه بر جاذبه‌های طبیعی انزلی، در این شهر چنین بناهای کم‌نظیری نیز وجود دارد. این کلیسا هرساله مورد توجه بازدیدکنندگان فراوانی قرار می‌گیرد.
معرفی کلیسای مریم مقدس در بندر انزلی
کلیسای مریم مقدس در بندر انزلی در سال 1885 با هزینه ی فردی به نام « آواک ملک الله وردیان » ساخته شده است. این شخص از ارمنی های ساکن در این شهر بوده است. دوره ی ساخت و دیرینگی بنا را به عصر قاجاریه نسبت می دهند. در حال حاضر اجرای مراسم های مذهبی و مراسم های دینی ارامنه طبق سنت در این مکان برگزار می گردد. حتی بسیاری از شهروندان بندر انزلی به مناسبت سال نوی میلادی و نیز میلاد فرخنده ی عیسی مسیح (ع) از این کلیسا دیدن می نمایند. کلیسای مریم مقدس در طی سالهای گذشته از سوی ارمنی ها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. برخی منابع قدمت این کلیسا را 137 سال ذکر نموده اند. عنوان شده است که در گذشته بسیاری از مراسم های مذهبی و عرفانی مسیحیان در این محل برگزار می گردیده است.
اگر در هنگام اجرای یکی از مراسم های رایج مسیحیان، در انزلی حضور داشته باشید، بوی خوش عود و کندر را حس نموده و نوای دلنشین ارگ و سرود های مذهبی را خواهید شنید. این فضای عرفانی که بر محیط حاکم است، احساس خوبی را برایتان به ارمغان می آورد.
مسیر دسترسی به کلیسای مریم مقدس در بندر انزلی
پس از ورود به بندر انزلی، وارد خیابان نواب صفوی شوید و در میدان شهرداری، مقابل ساختمان قبلی دادگستری به کلیسای کوچک مریم مقدس دسترسی یابید. موقعیت قرارگیری کلیسای مریم مقدس در مرکز شهر، امکان دسترسی به مراکز خرید تجاری، و نیز سایر مراکز تفریحی را برای گردشگران آسان نموده است. چرا که کلیسای مذکور به بازار سپه ( از عمده مراکز تجاری شهر )، دیگر مراکز خرید و نیز فروشگاه های واقع در خیابان مطهری بسیار نزدیک می باشد. قابل ذکر است که امکان دسترسی به صورت پیاده روی برای رفتن به این مراکز امکان پذیر می باشد. از جهتی سینما هلال احمر و سینما گل سرخ بندر انزلی نیز به کلیسای مریم مقدس نزدیک می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *