جنوب کاسپین در عصر مس و برنز

عصر مس (Eneolithic/Aneolithic) دوره‌ای در هزارهٔ چهارم و سوم پیش از میلاد است که در آن، در فرهنگ‌های نوسنگی آسیای غربی و جنوب شرقی اروپا، استفاده از ابزارهای مسی آغاز شد. عصر مس دوره‌ای از پیشرفت فرهنگی بشر است که استفاده از ابزار نخستین فلزی در کنار ابزار سنگی پدیدار شد. این دورهٔ انتقالی بیرون از سامانهٔ سه عصری سنتی است و میان عصرهای نوسنگی و برنز قرار دارد. بموجب تحقیقاتی که بوسیله دانشمندان زمین‌شناس به عمل آمده، اولین فلزی که بشر به خواص آن پی برد و از آن در زندگی خود استفاده کرد مس می‌باشد. در گیلان هیچ اثری از مس تا کنون پیدا نشده است .

 


http://www.mediafire.com/convkey/19e0/93luhgt6n8l3lspzg.jpg?size_id=5

جهان در ۱۰۰۰ پیش از میلاد؛بخش درون خط سرخ‌رنگ نشان‌دهنده جایی است که فلزکاری انجام می‌گرفته‌است،برنزکاری درون خط صورتی نشان داده‌شده‌است.

 

یکی دیگر از پیشرفت های انسان های جنوب کاسپین در این دوره اتفاق افتاد. انسان‌ها در این دوره بیشتر به فلزکاری دست زدند و از شیوه‌هایی برای گداختن مس و قلع و فرایند آلیاژسازی آن و قالب‌ریزی برنز بهره‌بردند. دو دوره پیش و پس این دوره در سامانه یادشده عصر سنگ و عصر آهن می‌باشند. در سامانه یاد شده عصر برنز پس از دوره نوسنگی آغاز شد.

 باستان شناسان از طریق حفاری در محوطه باستانی  کرانه خاوری سفیدرود به آثار ارزشمندی مانند مجسمه های برنزی و دستبند برنزی از عصر برنز دست یافتند. همچنین در کاوش های باستانشناسی درمنطقه تمدنی تالش گیلان و تمدن مارلیک گیلان هم آثاری از عصر برنز ومفرغ پیدا شده است .

 

منابع:

[۱]-سلسله نوشته های دکتر ناصر عظیمی دوبخشری در مجله گیلوا

4 دیدگاه در “جنوب کاسپین در عصر مس و برنز

 • آذر ۲۶, ۱۳۹۲ در۵:۱۴ ق.ظ
  پیوندیکتا

  «در گیلان هیچ اثری از مس تا کنون پیدا نشده است.»
  و
  «یکی دیگر از پیشرفت های انسان های جنوب کاسپین در این دوره اتفاق افتاد. انسان‌ها در این دوره بیشتر به فلزکاری دست زدند و از شیوه‌هایی برای گداختن مس و قلع و فرایند آلیاژسازی آن و قالب‌ریزی برنز بهره‌بردند.»

  این دوتا رو چجوری توجیه کنم من؟

  پاسخ
 • آذر ۲۶, ۱۳۹۲ در۳:۴۹ ب.ظ
  پیوندیکتا

  به گفته دکتر عظیمی هیچ آثاری از مس پیدا نشده . منم تا حالا تو این عکس هایی هست و تو مقالات مختلف ندیدم آثاری از مس باشه تو گیلان .

  مِفرَغ یا برنز آلیاژی است از مس و قلع که با آن ابزارهای مختلف و مجسمه را تهیه می‌کنند. برخی کاوش‌گران باستان‌شناسی در منطقه تمدنی مارلیک-دیلمان و تالش لااقل در چند مورد خاص از مفرغ وجود داره .

   


  دوره تمدنی مس یعنی از ۴۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد

  دوره مفرغ (از ۳۰۰۰ تا ۱۳۵۰سال پیش از میلد)

  پاسخ
 • آذر ۲۷, ۱۳۹۲ در۵:۴۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  یعنی تمدن مارلیک بعد از دوره ی مس به وجود اومده؟
  تو دوره ی مفرغ؟
  اگه اینطوره من اون دو مطلبی که بالا گفتم رو بد فهمیده بودم و الان ملتفت شدم

  پاسخ
 • آذر ۲۷, ۱۳۹۲ در۳:۳۵ ب.ظ
  پیوندیکتا

  تو دوره مفرغ آثاری پیدا شده تو گیلان ولی شکوفایی تمدن مارلیک تو دوره آهن بود .

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *