سرزمین کاسپین (فرشوادگر)

سرزمین کاسپی(کاسپی‌لند)، مجله اینترنتی است که موضوعات فرهنگی و اجتماعی خطه پرافتخار کاسپین(فرشوادگر) و اقوام ساکن در آن اعم از گیلک و تالش فارغ از هرگونه دیدگاه تنگ نظرانه و کوته بینانه سیاسی و اجتماعی بررسی می نماید.

ما بر این باوریم که ارتباط نسل جوان خطه کاسپی(فرشوادگر) با گذشته پرافتخار و هویت ممتاز فرهنگی و تاریخی آن می‌بایستی که حفظ شود. با نهایت تاسف شاهدیم که فراگیری و گرایش به مکالمه به زبان مادری در میان نسل جدید گیلان و مازندران به سستی گراییده که بخشی از علت آن را می توان منبعث از فرایندهای جهانی شدن Globalization  و یکسان سازی فرهنگی Cultural Assimilation در سطح کلان دانست که موجبات ازخودبیگانگی و انقطاع فرهنگی این نسل از هویت تاریخی خود را فراهم ساخته است. ادامه این فرایند گیل و تالش زدایی، بی تردید هویت و فرهنگ بومی بی نظیر ساکنان این خطه سرسبز را مورد تهدید قرار خواهد داد.

با نهایت تاثر و تاسف، نسل جوان ما تاریخ سرزمینهای دیگر را ازبر است. با اسامی و نامها و بیوگرافی کلیه روسای جمهوری آمریکا از جرج واشنگتن گرفته تا آبراهام لینکلن و  کندی آگاه است با تاریخ و فرهنگ اروپا آشناست اما از سلسله های حاکم بر سرزمین فرشوادگر(کاسپین) نظیر گیل گاوباران، جستانیان، کنکریان، کیائیان و… چیزی به گوشش نخورده است. جنگجویی رومیان و کارتاِژها را از طریق فیلم و سریال و کتاب مورد تحسین قرار می دهد. اما از جنگجویان و دلیرمردان دیلمی مانند موتا و مرداویج که خلیفه عباسی بغداد را به خراجگزاری و کرنش واداشتند بی اطلاع است. چیزی از دلاوری سربازان کادوس و آمارد در مقابله با مغولان و سپاهیان اسکندر مقدونی و به زانو درآوردن آنها نشنیده است. با اشعار شکیپیر و رمانهای کافکا و جیم جویس آشنا است اما نگاهی به ادبیات شیرین گیلکی و تالشی و اشعار شیوا و دلنشین شیون فومنی و پیر شرفشاه گیلانی ندارد.

بی تردید ادامه این فرایند ازخودبیگانگی فرهنگی، هویت یگانه ما را در معرض تهدید قرار خواهد داد. کاسپی‌لند(سرزمین کاسپین) توسط جمعی از عاشقان فرهنگ، تاریخ و زبان گیلکی پایه گذاری شده سعی خواهیم نمود در حد بضاعت علمی و مقدورات ناچیز خود، در جهت احیاء فرهنگی فرشوادگر(کاسپین) تلاش نماییم. در این تارنما به مسائل اجتماعی، تاریخی، فرهنگی، زبانی، ادبی و هنری ساکنان فرشوادگر(کاسپین)، عاری از هرگونه جهت گیری سیاسی و جناحی خواهیم پرداخت. همچنین آن دسته از جنبه های فرهنگی سرزمین کاسپی(فرشوادگر) که بیشتر در معرض تهدید است، مورد توجه خاص ما قرار می‌گیرد. از صنایع دستی چشم نواز گیلانی و مازندرانی، اعم از سفالگری، رشتی دوزی، چادرشب بافی و…. گرفته تا معماری ممتاز روستایی فرشوادگر و نیز زبان و ادبیات گیلکی و تالشی با تنوع چشم نواز گویشهای متنوع آن و نیز تاریخ پرافتخار نیاکان ما و همچنین موسیقی بی نظیر گیلکی و تالشی و شعر و ادبیات آن و همینطور فولکلور و فرهنگ عامیانه مردمان آن مورد توجه ما خواهد بود. در این راه، ملتمسانه دست یاری را به سوی کلیه محققان، مازندران‌شناسان و گیلان‌دوستان عزیز دراز می کنیم و استدعا داریم با ارایه مقالات و گزارشهای خود در زمینه اجتماعی ، فرهنگی ، تاریخی و ادبی ما را در این راه یاری نمایند.

خواهشمندیم پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق صفحه تماس با ما به گوش ما برسانید.

سرزمین کاسپین شامل کدام استان ها می‌شود؟ فرشوادگر چیست؟ فرشوادگر کجاست؟

دغدغه اصلی مجله اینترنتی سرزمین کاسپین(کاسپی‌لند) دو قوم گیلک و تالش است، که از شرق به غرب ساکنین بومی استان های گلستان، مازندران، سمنان، گیلان، قزوین، اردبیل و حتی بخش تالش نشین کشور جمهوری آذربایجان(تالش گشتاسبی) هستند.

اهالی فرشوادگر باور داشتند که فرش یعنی هامون، واد یعنی کوهستان و گر به معنی دریاست. این سرزمین تمام سرزمین های جنوب دریای کاسپین بود. فرشوادگرر هم به معنی پادشاه دشت و کوه و دریا است. (برای مطالعه بیشتر فرشوادگر(پذشخوارگر) کلیک کنید.)

فرشوادگر نام اتحادیه‌ای از گیلان، رویان، طبرستان، مازندران، دماوند، ری، قومِش، دامغان و گرگان که نزدیک به ۲۴۰۰ سال پیش شکل گرفت. در حدود قرن چهارم و سوم هجری قمری نیز در آثار جغرافی‌نگران، دیگر نامی از فرشوادگر به میان نیامد. فرشوادگر به نوعی نام باستانی سرزمین کاسپین محسوب می‌شود.