اخبار

تالاب سوستان لاهیجان

تالاب سوستان لاهیجان یکی از زیباترین تالاب‌های استان گیلان محسوب می‌شود، زیستگاه گل‌های نیلوفر آبی یا لاله تالابی است و می‌توانید در فصل رویش و شکوفایی این گل‌ها، سوژه‌های بسیار زیبایی را برای عکاسی طبیعت پیدا کنید.

تالاب سوستان یکی از جاهای دیدنی لاهیجان است که در نزدیکی روستای سوستان، در پنج کیلومتری جنوب شرقی لاهیجان و ۴۹ کیلومتری جنوب شرقی رشت قرار دارد. سوستان از سمت شمال به روستای کوه بیجار و از سمت جنوب و غرب به شالیزارهای متراکم لاهیجان ختم می‌شود و در شرق آن نیز روستای کتشال و تپه‌ماهورها قرار دارند. فاصله زمانی این تالاب با شهر لاهیجان از نزدیک‌ترین مسیر ۱۳ دقیقه و با رشت ۵۸ دقیقه است.

دسترسی به تالاب سوستان
برای رسیدن به تالاب سوستان ابتدا باید خود را به لاهیجان برسانید. و پس از آن می‌توانید از طریق چند مسیر به‌سمت تالاب حرکت کنید. نزدیک‌ترین مسیر میدان از سمت میدان دانشگاه آزاد لاهیجان است. مسیر عبوری از میدان تربیت به‌طرف سوستان هم مسیر مناسبی است. چنانچه قصد دارید ابتدا به رشت و پس از آن به لاهیجان سفر کنید، باید شهرهای جعفرآباد، کوچصفهان، رشت‌آباد، جولاب، ابراهیم‌سرا، آستانه اشرفیه، بیاکو و بارکیو گوراب را پشت سر بگذارید تا به لاهیجان برسید.متأسفانه تالاب سوستان فاقد امکانات رفاهی است و محل کاملا مناسبی برای کمپ‌زدن وجود ندارد؛ اما توصیه می‌کنیم حتماً بازدید کوتاه و چندساعته‌ای از آن داشته باشید؛ متأسفانه در این تالاب امکان قایق‌رانی وجود ندارد؛ اما می‌توانید به شیوه‌های دیگری از تالاب لذت ببرید که شامل موارد زیر می‌‌شود.

تماشای گل‌های نیلوفر آبی
بدون تردید نیلوفر آبی یکی از زیباترین گل‌های آبزی محسوب می‌شود و هر فردی علاقه‌مند به دیدن آن‌ها است؛ البته نباید این گل‌ها را بچینید؛ زیرا این کار آسیب جدی به اکوسیستم تالاب می‌زند و اگر هر گردشگری هنگام بازدید از تالاب به این گل‌ها آسیب بزنند، زمینه نابودی همیشگی آن‌ها فراهم می‌شود.یلوفر آبی به غیر از ایران تنها در نقاط معدودی از جهان مثل تالاب‌های آب شیرین قاره آفریقا و منطقه استوا، کشورهای جنوب شرق آسیا مثل هند و سریلانکا به‌صورت طبیعی رشد می‌کند؛ بنابراین این تالاب و سایر تالاب‌های شمال که محل رویش نیلوفر آبی هستند، مثل تالاب انزلی، پارک نیلوفر آبی و تالاب سلکه در نزدیکی صومعه‌سرا، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. حتی در برخی از کشورها و شهرها مثل مصر، گل نیلوفر آبی نماد ملی محسوب می‌شود. گل نیلوفر آبی یکی از نمادهای ایران باستان و کرمانشاه نیز به‌شمار می‌رود.
تالاب سوستان در فصل پاییز و زمستان میزبان پرندگان مهاجر است که از بین آن‌ها می‌توان به چنگر و خوتکا اشاره کرد.
در تالاب سوستان چند گونه ماهی بومی وجود دارد؛ البته در تابستان با کاهش میزان آب تالاب، ماهی‌های آن هم کمتر می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به‌منظور حفظ ماهیان، ماهی‌گیری را به‌صورت محدود انجام دهید.در اطراف تالاب سوستان جنگل‌های انبوه دیده می‌شود که بیشتر درختان آن‌ها از نوع توسکا هستند؛ البته درختان دیگری از جمله ماز و بید نیز در بین جنگل‌ها وجود دارند.ازنظر آب‌وهوا اوایل بهار و اوایل پاییز مناسب‌ترین زمان برای سفر به تالاب سوستان است؛ اما اگر می‌خواهید گل‌های نیلوفر آبی را از نزدیک تماشا کنید؛ باید از اوایل خرداد تا اواخر شهریور راهی تالاب سوستان شوید (رویش گل‌ها و شکوفایی آن‌ها از اواخر تیر تا اواسط مرداد به اوج خود می‌رسد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *