اخبار

چرا باید کد رهگیری در معاملات املاک گرفت ؟

علت گرفتن کد رهگیری

دریافت کد رهگیری معاملات املاک توسط آژانس های مشاوران املاک از سال ۱۳۸۷ اجباری و پس ازآن معاملات املاک سازماندهی و منظم شد. وضع مقررات دریافت کد رهگیری ،از بروز بسیاری تخلفات وجرایم پیشگیری کرد و وقوع جرایم و مشکلات حقوقی وکیفری ناشی ازمعاملات نا سالم ومشکل دار به شدت کاهش یافت .
در این مطلب به برخی از ویژگی های دریافت کد رهگیری اشاره می کنیم .

جلوگیری از فسخ یک‌طرفه قرارداد توسط فروشنده در هنگام نوسانات بازار

در بعضی مواقع، از زمان ثبت قرارداد تا موعد انتقال سند مدت ‌زمانی می‌گذرد. اگر در این مدت قیمت ملک بالا رود، ممکن است فروشنده شرط انتقال سند را به دریافت مبلغ بیشتر از قرارداد منوط کند و یا سعی در فسخ یک ‌طرفه قرارداد را داشته باشد. در این صورت با ضررمالی زیادی روبرو خواهید شد. اما اگر قرارداد شما دارای کد رهگیری باشد این ملک در سامانه ثبت ‌اسناد و املاک کشور به نام شما ثبت ‌شده و فروشنده نمی‌تواند چنین طمعی بکند.
پیگیری راحت در مراجع قضایی
کد رهگیری موجود در برگه‌های قرارداد اجاره و فروش به ‌راحتی در مراجع قضایی قابل ‌پیگیری هستند. ادعای شما با انجام چند کلیک قابل‌ بررسی است.
بالا رفتن حس اطمینان در معاملات
درگذشته در خبرها بارها شنیده می‌شد که فردی یک ملک را چندین بار فروخته و به این طریق از چندین نفر کلاه‌برداری کرده است. خوشبختانه در حال حاضر کلیه مشاورین املاک در سراسر کشور به سامانه متصل هستند و در لحظه اطلاعات خرید و فروش ملک در دسترس آن‌ها قرارداد.
اطمینان از تخلیه به‌موقع ملک
در بحث اجاره ملک، داشتن کد رهگیری ملک مورد معامله در دعاوی مالک و مستأجر بسیار راهگشاست. در صورت پایبند نبودن مستأجر به اجاره ‌نامه وعدم تخلیه به ‌موقع ملک، کد رهگیری به مالک این امکان را می‌دهد که خیلی سریع حکم تخلیه را بگیرد.
استعلام وضعیت ملک از شهرداری
اگر برای خرید ملکی نگران وضعیت آینده آن در نقشه شهری هستید، می‌توانید با داشت کد رهگیری ملک به شهرداری مراجعه کنید و از نبودن ملک در طرح‌های توسعه شهری، مثل فضای سبز و بزرگراه اطمینان حاصل کنید.

در هنگام ثبت مشخصات ملک در سامانه ثبت اسناد و املاک، اطمینان از صحت کدپستی ملک بسیار مهم است. حتما جهت گرفتن تاییدیه کدپستی ملک به ادارات پست مراجعه کنید و از قبول کدپستی پشت کارت ملی افراد و یا کدپستی درج شده درقبوض خودداری کنید.

مشاورین املاک کاسپیلند
www.caspiland.com
09113329611
09372024309

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *